Článek
Hegseth se k jednání skupiny, která se až dosud sešla 26krát, nepřipojí ani prostřednictvím videa a na jednání nepojedou ani jiní vysocí představitelé Pentagonu, kteří by za běžných okolností ministra doprovázeli.
Pro administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa není zjevně ozbrojování Ukrajiny velkou prioritou, konstatoval portál Defence News. Washington podle zdrojů z Pentagonu stále zvažuje, jakým způsobem a na jaké úrovni se američtí představitelé budou účastnit různých diskusí o podpoře Ukrajiny.

Bývalý americký ministr obrany Lloyd Austin
Hegseth na únorovém jednání uvedl, že Spojené státy „nikam neodchází“, budou se i nadále angažovat v evropské bezpečnosti a budou také dál podporovat Ukrajinu. Zároveň ale podotkl, že USA již nebudou tolerovat „nevyvážené vztahy“ v rámci NATO a očekávají, že Evropa v budoucnosti poskytne „drtivou část“ budoucí pomoci Ukrajině. Vyzval také evropské země, aby převzaly větší kontrolu nad vlastní obranou a nespoléhaly na 75letou roli Ameriky při obraně starého kontinentu.
Ramsteinskou skupinu založil Austin
UDCG založil Hegsethův předchůdce ve funkci Lloyd Austin krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022. Od té doby skupina pomohla získat a koordinovat bezpečnostní pomoc Ukrajině za 126 miliard dolarů (2,9 bilionu korun), přičemž zhruba polovina pochází z USA, připomněl portál.
Jediný případ, kdy se Austin nezúčastnil osobně setkání ramsteinské skupiny, byl začátek roku 2024, kdy se zotavoval z komplikací po léčbě rakoviny. Přítomen byl ale pomocí videospojení.
Evropští představitelé podle portálu ještě před Trumpovým nástupem do funkce pochopili, že USA nejspíš ustoupí ze své role v UDCG. Proto se dohodli, že vedení skupiny převezme Německo a Británie, které budou představovat evropskou ekonomickou velmoc a jednu z nejschopnějších armád starého kontinentu.