Článek
V Palm Beach se nachází Trumpova soukromá rezidence v rezortu Mar-a-Lago. Mluvčí neuvedla žádné podrobnosti z jednání, omezila se podle agentury Reuters pouze na konstatování, že Rutte a Trump „jednali o celé škále otázek globální bezpečnosti, kterým Aliance čelí“.
Rutte projevil přání setkat se s Trumpem už dva dny po jeho zvolení. Tehdy uvedl, že by chtěl s budoucím šéfem Bílého domu jednat o hrozbě, kterou představuje posilování spolupráce mezi Ruskem a KLDR.
„Těším se, až si s prezidentem Trumpem sedneme a probereme, jak můžeme společně zajistit, abychom této hrozbě čelili,“ poznamenal generální tajemník Aliance 7. listopadu na okraj summitu evropských lídrů v Budapešti.
Zacharovová vyhrožuje Polsku: Nová protiraketová základna je naším prioritním cílem
Tvrdá slova o Ukrajině
Trump ještě před volbami řekl, že v případě zvolení nehodlá finančně podporovat Ukrajinu. V únoru také řekl, že pokud země NATO nebudou dávat dost peněz na obranu a napadne je Rusko, USA jim pod jeho vedením na pomoc nepřijdou.
V kampani také prohlásil, že konflikt na Ukrajině jako zvolený prezident vyřeší ještě před inaugurací. Holedbal se, že to dokáže do 24 hodin, nevysvětlil však, jak si to představuje. V březnu uvedl, že zasílání zbraní a peněz ukrajinské armádě „není životně důležitým strategickým národním zájmem USA“.
O setkání Rutteho s Trumpem v pátek jako první informoval nizozemský deník De Telegraaf s odvoláním na dobře informované zdroje. Podle online leteckých radarů přistál nizozemský vládní speciál na Floridě před pátečním polednem SEČ.
NATO nemá vlastní letadlo pro své nejvyšší představitele. Aliance si proto vždy pronajímá stroj z některé ze členských zemí, uvedl De Telegraaf. Rutte podle deníku například po Evropě občas létá belgickým vojenským letounem. Pro let na Floridu použil nizozemský vládní speciál, náklady na to hradí NATO.