Článek
„Jsou součástí lodi. Jsou nezbytní k tomu, aby loď zůstala provozuschopná,“ prohlásil před řízenou demolicí mostu admirál pobřežní stráže Shannon Gilreath. „Oni sami jsou nejlepšími zásahovými jednotkami na palubě,“ dodal.
Gilreath dále uvedl, že posádka, která se skládá z 20 Indů a jednoho občana Srí Lanky, zůstane během demolice v podpalubí s připravenou hasičskou posádkou.
Není ovšem jasné, kdy se muži dostanou domů. Nejprve se musí totiž dostat do přístavu, loď ale v současnosti není schopna urazit cestu dlouhou 3,7 kilometru, aby se dostala zpět na místo, odkud 26. března vyplula.
Loď v Baltimoru převážela nebezpečný materiál, narušené kontejnery spadly do vody
Britská televize BBC uvedla, že posádka loď nemůže opustit kvůli vízovým restrikcím, nedostatku potřebných povolení vstoupit na pevninu a zároveň kvůli probíhajícímu vyšetřování ze strany americké Národní rady pro bezpečnost (NTSB) a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).
Pracovníci FBI navíc kvůli vyšetřování mužům zabavili mobilní telefony, takže jsou prakticky odříznuti od komunikace s okolím, uvedla BBC.
„Nemohou používat internetové bankovnictví. Nemohou doma platit účty. Nemají přístup ke svým datům ani ke kontaktům, takže jsou teď opravdu izolovaní,“ prohlásil Joshua Messick, výkonný ředitel Baltimorského mezinárodního centra námořníků.
„Nemohou se spojit s lidmi, se kterými potřebují, dokonce se ani nemohou podívat na fotky svých dětí, než jdou spát. Je to opravdu smutná situace,“ dodal Messick. Uvedl však, že posádka již dostala dočasné mobilní telefony a SIM karty. Ty však nemají předplacená žádná data, na internet se tedy uvěznění muži nedostanou.
V Baltimoru vytáhli dva mrtvé z auta v řece. Další oběti hledají pod betonem pomocí sonarů
Dave Heindel, předseda Mezinárodní unie námořníků, uvedl, že „ať už vyšetřování trvá jakkoli dlouho, práva a blaho posádky by neměly být porušovány“.
„Vyzýváme úřady, aby si uvědomily, že námořníci využívají mobilní zařízení k vyřizování osobních záležitostí při platbách účtů, a co je důležitější, k převodům peněz do své domovské země, aby uživili rodiny,“ uvedl Heindel. „Bez základních nástrojů, které všichni považujeme za samozřejmost, se členové posádek stávají demoralizovanými,“ dodal.
Darren Wilson, mluvčí singapurské společnosti Synergy Marine, pro BBC uvedl, že posádka „se drží dobře“.
„Uspokojujeme jejich potřeby tak, jak nejlépe dokážeme,“ prohlásil Wilson s tím, že na palubu lodi byly odeslány „zásilky cateringového indického jídla“, aby si kuchaři na palubě mohli odpočinout.
Podporováno je 21 uvězněných i z náboženského hlediska. Služby jim totiž poskytují hinduističtí kněží. „Jsou to takové maličkosti, ale zároveň velké posilovače morálky,“ uzavřel Wilson.
Incident, při kterém nákladní loď Dali narazila v úterý 26. března do mostu v Baltimoru, si vyžádal dohromady šest obětí.