Článek
Stav hospodářské nouze platí ve Venezuele od poloviny ledna a je opakovaně prodlužován. Podle Madura má trvat po celý letošní rok i v roce příštím.
Země podle něj čelí hrozbě ze strany Spojených států i jistých elementů na domácí scéně, které se údajně snaží svrhnout jeho socialistickou vládu.
Jaká opatření jsou spojena se stavem ohrožení, Maduro neupřesnil, a není tak jasné, zda znamenají výraznější omezení osobních svobod občanů, napsala agentura Reuters.
Chybí i základní potraviny
Venezuelská opozice vyhlášení stavu ohrožení v sobotu odsoudila a slíbila, že bude usilovat o odstranění levicového vůdce, za jehož vlády upadla země do hluboké ekonomické krize. Tu umocnil výrazný propad cen ropy, jež je hlavním vývozním artiklem Venezuely. V zemi je nedostatek mnohých výrobků, včetně základních potravin a léků.
"Opatření ukazuje, že Maduro panikaří. Snaha o prosazení referenda o odvolání prezidenta získává podporu unavených a frustrovaných Venezuelanů," uvedli opoziční vůdci před stovkami účastníků sobotní protivládní demonstrace v metropoli Caracasu. Protesty sílí a podle průzkumů veřejného mínění si téměř 70 procent Venezuelanů přeje, aby Maduro odstoupil ještě letos.
Prezident ale již prohlásil, že je rozhodnutý vydržet ve funkci do konce svého volebního období, a obvinil opoziční politiky jako štváče. Podle Madura odpůrci režimu podněcují násilí, aby ospravedlnili zahraniční invazi. Proto prezident nařídil vojenské cvičení, které se má uskutečnit příští víkend.