Hlavní obsah

S komunisty se paktovat nebudeme. Argentina odmítla členství v paktu BRICS

Buenos Aires

Nový prezident Argentiny Javier Milei oficiálně odmítl vstup své země do hospodářského uskupení BRICS, které je často vnímáno jako protiváha Západu. Podle Mileie není členství Argentiny v souladu s novým kurzem nastoleným v Buenos Aires.

Foto: Agustin Marcarian, Reuters

Argentinský prezident Javier Milei na snímku při slavnostní inauguraci

Článek

„Naše členství v této chvíli není žádoucí (…) Zahraniční politika dnešní Argentiny se v mnoha aspektech liší od té, kterou prosazovala minulá vláda.“ Tak zní klíčové pasáže z oficiálního dopisu, kterým nový argentinský prezident Javier Milei odmítl vstup země do uskupení BRICS.

Argentinská prezidentská kancelář věc zveřejnila v pátek, podle původních předpokladů se přitom Buenos Aires mělo formálně stát členem BRICS již 1. ledna 2024.

Členy BRICS jsou zatím Brazílie, Čína, Indie, Jihoafrická republika a Rusko. Spolek, který je běžně vnímán jako protiváha organizacím západních zemí typu Evropské unie či NATO, se od prvního ledna rozšíří (bez Argentiny) o dalších pět členů: Egypt, Etiopii, Írán, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty.

BRICS pošle pozvánku ke členství šesti zemím

Svět

Kormidlo se otáčí doprava

Milei, který v listopadu překvapivě ve druhém kole zvítězil v prezidentských volbách a funkce se ujal 10. prosince, nesouhlas s dojednaným vstupem Argentiny do BRICS avizoval již dříve a použil k tomu mnohem méně diplomatického slovníku. „S komunisty se paktovat nebudeme,“ řekl mj. podle listu Le Monde v narážce na to, že členy spolku jsou i Čína a Rusko.

Argentina stále patří mezi největší ekonomiky jižní polokoule, byť její hospodářství po desítky let decimovala rozpočtově nezodpovědná politika levicových vlád. S tím slíbil skoncovat právě nový prezident, který ve volbách zvítězil se sliby radikálních reforem jak v ekonomické, tak v politické oblasti.

Odklon od BRICS je podle serveru BBC výrazným politickým gestem ve smyslu „USA jsou pro nás lepším partnerem než Čína a Rusko“. Jak Milei uspěje s ekonomickými reformami, je ovšem otázkou – pro své plány bude muset sehnat podporu i mimo svoji stranu a již v minulých dnech na protest proti úsporným opatřením vyšly do ulic desetitisíce Argentinců.

Argentinský prezident Milei začal úřadovat, lidé se bouří proti úsporným opatřením

Amerika

Výběr článků

Načítám