Článek
Text Ruskem vetované americké rezoluce požadoval stvrzení závazku dodržovat Kosmickou smlouvu z roku 1967 a vyzýval státy, aby „aktivně přispívaly k mírovému využívání kosmického prostoru a k zabránění závodům ve zbrojení ve vesmíru“. Letos v dubnu ji podpořilo 13 členů patnáctičlenného orgánu OSN: proti bylo jen Rusko, Čína se zdržela.
Kosmická smlouva již bezmála šedesát let zakazuje signatářům – včetně Ruska a Spojených států – umístit „na oběžnou dráhu kolem Země jakékoli objekty nesoucí jaderné zbraně nebo jiné druhy zbraní hromadného ničení“.
Rusko v OSN vetovalo návrh zabránit zbrojení ve vesmíru
Odpoutání pozornosti?
Ruský návrh, o němž se hlasovalo v úterý brzy ráno SEČ, podpořilo sedm členů, sedm jej odmítlo a jeden hlasující stát se zdržel, uvedla agentura Reuters. Podle ruského listu Kommersant mělo jít o Švýcarsko.
„Jsme tu dnes proto, že se Rusko snaží odvést pozornost světa od svého vývoje nové družice nesoucí jaderné zařízení,“ řekl před hlasováním zástupce amerického velvyslance Robert Wood.
Obvinil také Kreml z toho, že minulý čtvrtek nechal vypustit na nízkou oběžnou dráhu Země družici, která je podle hodnocení USA „pravděpodobně protisatelitní zbraní, pravděpodobně schopnou útočit na jiné družice na nízké oběžné dráze Země“.
„Rusko umístilo tuto novou protisatelitní zbraň na stejnou oběžnou dráhu, na níž se nachází americká vládní družice,“ uvedl Wood a dodal, že její vypuštění 16. května následovalo po umístění ruských „pravděpodobně protisatelitních systémů na nízkou oběžnou dráhu Země“ v letech 2019 a 2022.
Je to Bidenův chyták, řekl Kreml k informacím o ruské jaderné hrozbě ve vesmíru
Americké poznatky ruský velvyslanec v OSN Vasilij Nebenzja bagatelizoval slovy, že „ani plně nepochopil, o čem (americký zástupce) mluvil“.
Washington již dříve obvinil Moskvu z vývoje protisatelitní jaderné zbraně.
O vesmírné válce mluvil už Rogozin
Rusko oficiálně tvrdí, že je proti umístění jaderných zbraní ve vesmíru. Nově zamítnutý ruský návrh obsahoval formulace odrážející návrh Moskvy a Pekingu z roku 2008 zakázat „jakékoli zbraně ve vesmíru“ a hrozby „nebo použití síly proti vesmírným objektům“, napsala agentura Reuters.
Wood v diskusi prohlásil, že ruský návrh požaduje „zdlouhavý závazný mechanismus, který nelze ověřit“. „Tento film jsem už viděl,“ dodal.
Samo Rusko přitom s útoky ve vesmíru dlouhodobě počítá. „Dříve jakýkoliv konflikt začínal na hranicích. Poté, co se objevily raketové zbraně, přestaly hranice hrát takovou roli, zvlášť když se objevily rakety globálního dosahu. (…) Pokud se máme bavit o válkách budoucnosti a prognózách analytiků, tak opravdová válka, pokud k ní nedej bože někdy dojde, začne právě ve vesmíru,“ prohlásil v srpnu 2021 v obsáhlém rozhovoru pro ruský zpravodajský portál gazeta.ru tehdejší šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin.