Článek
Že motiv činu není znám, uvedl major policie Eugene Staniszewski. Zdroj z vyšetřování ale stanici NBC řekl, že analýza Matarových účtů na sociálních sítích ukázala jeho sympatie k šíitskému extremismu a íránským revolučním gardám. Žádné přímé propojení s revolučními gardami však zatím nebylo zjištěno.
Poslední Matarovou adresou bylo Fairview v okrese Bergen na druhém břehu řeky Hudson ležící přímo naproti Manhattanu.
Zdroje z vyšetřování uvedly, že Matar měl padělaný newjerseyský řidičský průkaz.
Staniszewski dodal, že se ověřuje, zda Matar jednal skutečně sám. Z obav, že měl komplice, policie zablokovala silnici u domu ve Fairvew, kde Matar žil.
Brutální útok
Návštěvnice akce, kde byl Rushdie v pátek pobodán, Kathleen Jonesová uvedla, že útočník, který vyskočil na pódium, byl v černém. „Napřed jsme si mysleli, že je to nějaká kaskadérská akce, aby se ukázalo, že kolem tohoto autora je stále spousta kontroverzí. Ale během několika sekund se ukázalo, že tomu tak nebylo,“ vypověděla.
Podle rabína Charlese Savenora, který byl také mezi asi 2500 diváky, Matar zaútočil, když Rushdie hovořil s moderátorem Henrym Reesem, spoluzakladatelem nadace, která poskytuje pobyty spisovatelům čelícím perzekucím. Útok podle něj trval asi dvacet sekund. Zpravodaj AP uvedl, že Matar spisovatele udeřil nebo bodl desetkrát až patnáctkrát.
Spisovatele Salmana Rushdieho pobodal útočník do krku na pódiu
Rushdie byl přepraven letecky do nemocnice. Je napojen na dýchací přístroj, má zasažena játra, nervy v paži a zřejmě přijde o oko.
Salman Rushdie je na dýchacím přístroji, možná přijde o oko
I moderátor byl napaden a utrpěl drobnější zranění na hlavě.
Podle CNN pořadatelé akce nedbali na doporučení zavést adekvátní bezpečnostní opatření a u vchodu nebyly podle návštěvníků ani rámy detekující kov a nedělaly se prohlídky. Předseda pořadatelské instituce Michael Hill uvedl, že útočník měl lístek, který ho opravňoval ke vstupu na akci. Hájil se tím, že na místě byli státní policisté a šerifovi lidé. Jeden policista tělem Rushdieho chránil.
Fatva na spisovatele
Kvůli knize Satanské verše vydané v roce 1988 vyhlásil v roce 1989 na autora íránský ájatolláh Chomejní fatvu, v níž ho odsoudil k smrti za urážku islámu a proroka Mohameda. I když Chomejní v témže roce umřel, fatva dál platí.
V souvislosti s vyhlášením fatvy na Rushdieho byl v roce 1991 ubodán japonský překladatel Hitoši Igaraši a v témže roce byl vážně zraněn také italský překladatel Ettore Capriolo. Norský vydavatel William Nygard byl v říjnu 1993 třikrát střelen do hlavy.