Článek
Rushdieho přednáška se konala v Chautauqua Institution. Ve chvíli, kdy zaznělo jméno spisovatele, vtrhl na pódium muž a začal spisovatele bodat, informoval reportér agentury AP, který byl na místě.
#SalmanRushdie just attacked onstage at @chq @NBCNews @ABC @cnnbrk pic.twitter.com/I1XT6AmkhK
— Charles Savenor (@CharlieSavenor) August 12, 2022
Spisovatel padl na zem, kde mu okamžitě poskytli pomoc. Krátce po útoku Rushdieho obklopila skupinka lidí, kteří mu drželi nohy nahoře. Většina šokovaného publika byla evakuována.
Vzápětí byl útočník zadržen. Skončil v policejní vazbě.
#BREAKING: Suspect in police custody following knife attack on novelist Salman Rushdie at Chautauqua Institution in western New York state; Rushdie suffered years of death threats after writing The Satanic Verseshttps://t.co/lsvfMlxcQh
— I.E.N. (@BreakingIEN) August 12, 2022
Původně nebylo jasné, zda šlo o útok pěstí, nebo nožem, ale na na křesle, kde měl spisovatel sedět, a na stěně za ním jsou vidět cákance krve. Snímky zveřejnil bulvární list The New York Post.
Woah. Author Salman Rushdie attacked while on stage at Chautauqua Institute in WNY. AP reporter witnessed the attack. https://t.co/freBfJBhcl
— J. Dale Shoemaker (@JDale_Shoemaker) August 12, 2022
Rushdie čelí hněvu muslimů za svůj čtvrtý román Satanské verše (1988), který popisuje rozdílnost západní a islámské kultury. Tehdejší nejvyšší duchovní vůdce Íránu ájatolláh Rúholláh Chomejní vydal v roce 1989 tzv. fatvu, která jej odsuzuje k smrti za urážky Koránu a proroka Mohammeda. Platnost a neodvolatelnost fatvy potvrdil před třemi lety i Chomejního nástupce ájatolláh Chamení.
Odměna vypsaná za Rushdieho zabití už dosahuje téměř čtyř milionů dolarů (95 mil. korun). Zavražděn už byl například překladatel jeho díla do japonštiny, italský překladatel a norský vydavatel byli zraněni.
Západní státy kvůli fatvě s Íránem přerušily diplomatické styky.
Salman Rushdie, who was stabbed at an event in New York, is being flown to hospital. No word on his condition pic.twitter.com/zQmOZH1jvG
— BNO News (@BNONews) August 12, 2022
Rushdieho romány dostaly řadu literárních ocenění, například za Děti půlnoci získal v roce 2008 prestižní Man Bookerovu cenu. V roce 2012 vydal memoárovou knihu Joseph Anton: Vzpomínky (2012), v níž vzpomíná i na Václava Havla, který jej podporoval. Do češtiny byla přeložena většina jeho děl, včetně kontroverzních Satanských veršů.