Článek
Romneyho soupeři už mají na získání většiny delegátů na srpnový sjezd strany, jenž rozhodne o republikánském kandidátu na prezidenta, už jen teoretickou naději.
Je ale možné, že další delegáty si rozdělí mezi sebe a většinu se nepovede získat ani Romneymu. Ani jeden z trojice Rick Santorum, Newt Gingrich a Ron Paul zatím neoznámil, že by ze souboje odstoupil.
Předběžné výsledky ukazují, že v Illinois uštědřil Santorumovi výraznou porážku. Po sečtení více než poloviny hlasů vedl poměrem 47 ku 35 procentům hlasů. Pokud takový bude i konečný stav, pak bývalému senátorovi nepomohly ostré útoky na jeho rivala v posledních dnech ani očekávaná podpora konzervativních a nábožensky založených venkovských voličů. Ti obvykle umírněnému, ale i názorově nestálému Romneymu nejsou nakloněni.
I to je podle agentury AP jeden z důvodů, proč musí favorit republikánských primárek vydávat hodně sil a peněz na souboj s bývalým senátorem Santorumem, který ještě donedávna nebyl celostátně známý.
Kritizoval Obamu
Bývalý podnikatel a multimilionář Romney projev k příznivcům po vítězství v Chicagu věnoval kritice prezidenta Baracka Obamy, pro nějž je Illinois domovským státem. Vyzdvihl své zkušenosti z byznysu a vylíčil svůj obdiv k americkému systému volné soutěže. Současný šéf Bílého domu, který "nedaleko odtud na učil na univerzitě", jej naopak jako bývalý profesor ústavního práva podle bývalého guvernéra nechápe, a měl by jej proto nahradit někdo schopnější.
"Je čas říct tato slova: Už toho bylo dost!" uvedl bývalý guvernér. Svým příznivcům slíbil, že Spojeným státům navrátí ekonomickou sílu i vážnost ve světě. "Čeká nás světlejší budoucnost, než jsou tyto ztrápené časy," řekl Romney, který se v projevu věnoval jenom Obamovi, a ne své republikánské konkurenci.