Článek
Demokratický prezident v Kongresu, v němž mají republikáni většinu, se svou snahu zpřísnit pravidla opakovaně narazil. Obama několikrát přiznal, že ho neúspěch v této věci frustruje. Ve středu proto výnosem nařídil zpřísnění pravidel, aniž by žádal Kongres o schválení. Obama kromě jiného prohlásil, že zbrojařská lobby nemůže držet USA jako rukojmí. Opatření považuje za preventivní před dalšími masovými útoky střelců. [celá zpráva]
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Opoziční republikáni ale nesouhlasí. Už pohrozili obstrukcemi v souvislosti se státním rozpočtem a proti Obamově kroku se chtějí bránit soudně. „Namísto toho, aby se soustředil na zločince a teroristy, jde po občanech, kteří zákon dodržují,“ zkritizoval prezidenta šéf Sněmovny Ryan a doplnil: „Jeho slova a činy jsou formou zastrašování, které podkopává svobodu.“
Podle vlivné Národní asociace držitelů zbraní (NRA) by Obamova opatření nezabránila žádnému z nedávných případů hromadné střelby do lidí.
Prezidentův krok podle BBC ovlivní předvolební kampaň. Zatímco demokratická uchazečka o křeslo v Bílém domě Hillary Clintonová Obamu podpořila, republikánští kandidáti se do něj pustili. Podle Jeba Bushe i Teda Cruze jedná Obama protiústavně. Donald Trump navíc prohlásil, že až se stane prezidentem, rozhodnutí zruší.
Související témata:
Při útoku střelnou zbraní zemře v USA každoročně okolo 30 tisíc lidí.