Článek
Obama zašel podle republikánů příliš daleko, když údajně svévolně a v rozporu s ústavou prosazoval jednotlivé části reformy amerického zdravotnictví, která od samého počátku vyvolávala kritiku prakticky všech republikánských poslanců. Prezident si podle nich přisvojil na úkor Kongresu příliš mnoho pravomocí. O volby údajně republikánům nejde, trvají jen na dodržování ústavního pořádku. O časovém plánu podání žaloby nemají ještě poslanci jasno.
Spekulace o ústavní žalobě na prezidenta, takzvaném impeachmentu, nejsou mezi republikánskými poslanci výjimečné. Mají k tomu i dost síly, protože v listopadových volbách si pravděpodobně udrží ve Sněmovně reprezentantů většinu a zisky očekávají i v Senátu.
Prezident snahy o podání žaloby kritizuje s tím, že podobné hlasování obírá poslance o čas, který by měli věnovat užitečnějším problémům. Odhlasovaný návrh označil prezident za „politické kaskadérství”. Podle demokratů byl Obamův postup při prosazování zdravotnické reformy zákonný a plně v mezích americké ústavy.
Jak píše agentura AP, americké soudy nejsou příliš ochotné vměšovat se do kompetenčních sporů Kongresu a prezidenta. Aby republikáni u soudu uspěli, museli by dokázat, že Obama svým jednáním Sněmovnu reprezentantů poškodil. I kdyby žalobci uspěli, není zdaleka jisté, že by verdikt padl v době Obamova mandátu, který vyprší v lednu 2017.