Článek
Americké ministerstvo obrany v pátek oznámilo, že k hranici s Mexikem vyšle dalších 800 příslušníků ozbrojených sil. Ti se mají však věnovat především logistice a administrativě, aby uvolnili ruce pohraničníkům, kteří jsou potřeba v terénu. Už nyní jim přitom na horké hranici asistuje 2500 příslušníků Národní gardy.
Nejvíce zasažené texaské město Eagle Pass, které od Mexika dělí řeka Rio Grande, ve středu vyhlásilo stav nouze poté, co tam během pouhých dvou dnů zaregistrovali 4000 pokusů o nelegální překročení hranice. Představitelé města, jehož populace čítá zhruba 29 tisíc obyvatel, si stěžují, že množství přicházejících migrantů je nezvladatelné.
Právě u města Eagle Pass přitom vyrostla kontroverzní plovoucí bariéra v řece Rio Grande, u níž se našlo už několik utonulých lidí. Naposledy se u bójí ve středu objevilo tělo tříletého chlapce, o den později pak tělo muže ve středním věku. Oba se podle amerických úřadů utopili dále proti proudu a k bariéře je zanesla řeka.
Plovoucí bariéra přitom zůstává předmětem právní bitvy mezi federální vládou demokratického prezidenta Joea Bidena a republikánským vedením Texasu v čele s guvernérem Gregem Abbottem. Federální soudce dal počátkem září za pravdu argumentům Bílého domu, že bariéra ohrožuje lidské životy, okolní přírodu i vztahy s Mexikem, a nařídil ji odstranit. Texas se však obratem odvolal a bariéra zatím zůstává na svém místě.
Brutalita pohraničníků na mexické hranici roste. Americké ministerstvo žaluje Texas
Vášně se ještě vyhrotily poté, co Abbott obvinil Bidenovu administrativu z ničení bariér z ostnatých drátů, které u města Eagle Pass nechal rozmístit.
O vypjaté atmosféře v okolí zmíněného města vypovídá i aktuální svědectví reportéra stanice CNN, podle něhož ve čtvrtek na březích řeky Rio Grande uvázla skupina zhruba 100 migrantů z Venezuely, kteří se odmítali vrátit do Mexika s tím, že je to nebezpečné a že tam byli zbiti a okradeni. Přes bariéry přitom křičeli, že zůstanou v řece, dokud je americké úřady nepustí dál.
Republikánský předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy i po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ve čtvrtek zopakoval, že nepodpoří schválení dalšího balíku pomoci Kyjevu ve výši 24 miliard dolarů (zhruba 550 miliard Kč), dokud se Bílý dům více nezaměří na boj proti nelegální migraci.
„Jsem ochotný se na tu (pomoc Ukrajině) podívat. Ale prezident se soustředí jen na to. Hranici (USA) právě překročilo 10 tisíc lidí a on to chce ignorovat,“ citovala McCarthyho stanice CNN.