Článek
Zmíněné upozornění se týká Trumpova kritického názoru na korespondenční hlasování, k němuž se kvůli pandemii koronaviru uchýlilo několik amerických států. Trump na Twitteru opakovaně napsal, že jde o podvod. Twitter k tomu připsal výzvu, ať si uživatelé fakta sami ověří, a přidal odkaz.
There is NO WAY (ZERO!) that Mail-In Ballots will be anything less than substantially fraudulent. Mail boxes will be robbed, ballots will be forged & even illegally printed out & fraudulently signed. The Governor of California is sending Ballots to millions of people, anyone.....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 26, 2020
Pro Trumpa, který ze lži naopak viní většinu amerických sdělovacích prostředků a Twitter využívá jako dosud necenzurovaný přímý komunikační prostředek s veřejností, je něco takového těžká rána. Reakce – přirozeně na Twitteru – na sebe proto nenechala dlouho čekat.
Trump Twitter nejprve nařkl z potlačování svobody slova a následně pohrozil přísnější regulací sociálních sítí. Není podle něj možné nechat sociální platformy umlčovat konzervativní hlasy. Pokud v tom budou pokračovat, může to podle amerického prezidenta znamenat jejich konec.
"Viděli jsme, jak se o to (sociální platformy) v roce 2016 pokusily a neuspěly," napsal s odkazem na prezidentské volby před čtyřmi lety. Uvedl také, že republikáni mají pocit, že sociální sítě naprosto umlčují konzervativní názory. "Než dovolíme, aby se tak vůbec dělo, tak je budeme tvrdě regulovat, nebo je zavřeme," pohrozil sítím.
Republicans feel that Social Media Platforms totally silence conservatives voices. We will strongly regulate, or close them down, before we can ever allow this to happen. We saw what they attempted to do, and failed, in 2016. We can’t let a more sophisticated version of that....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 27, 2020
WHO zastavila klinické testy léku, který proti covidu preventivně užívá Trump
Změna politiky
Twitter obecně do zpráv politických lídrů nezasahuje s tvrzením, že zachovávání kontroverzních příspěvků politiků pomáhá jejich veřejné kontrole a podporuje diskusi. Minulý rok však toto pravidlo firma upravila, připomněla ČTK.
Sdělení světových vůdců už podle Twitteru nestojí zcela nad pravidly platformy a některé příspěvky mohou být označeny varovným sdělením. Týká se to například zavádějících zpráv o koronaviru, které podle společnosti mohou ohrožovat veřejné zdraví.