Článek
"Nemyslím, že má z té situace radost. Podle mě jsou vidět známky toho, že je tato situace (pro Putina) stále nepříjemnější," prohlásil Brennan, který jako šéf CIA neposkytuje rozhovory příliš často.
Kritici americké zpravodajské službě vyčítají, že neodhadla správně Putinovy záměry na Ukrajině a že současný vývoj nebyla schopna předpovědět.
Brennan však tuto výtku v rozhovoru odmítl a prohlásil, že USA mohou pokračovat v tlaku na Rusko, aby "Ukrajinci a jejich vláda měli zajištěnu mírovou a bezpečnou budoucnost". Putin podle něj v ukrajinské otázce upřednostnil vlastní zájmy před zájmy Rusů.
Navzdory mezinárodním snahám o mírové řešení konfliktu na východě země stále probíhají boje mezi ukrajinskou armádou a Moskvou podporovanými separatisty.
USA nepoleví v tlaku na Írán
Brennan se v době probíhajících jednání světových velmocí s Teheránem, které v minulých dnech podle západních představitelů zaznamenaly značný pokrok, vyjádřil také k otázce bezpečnostního rizika ze strany íránského režimu.
Ten bez ohledu na potenciální omezení jaderného programu podle šéfa CIA stále patří k zemím podporujícím terorismus. USA proto nepoleví v tlaku na Teherán ani v případě, že dohoda bude úspěšně uzavřena, uvedl Brennan.
Írán navíc podle něj komplikuje i situaci v dalších zemích regionu. Velitel elitních íránských jednotek Kásem Sulejmání, který nyní pomáhá šíitským silám v Iráku bojovat proti radikálům z Islámského státu, si podle Brennana počíná "velmi agresivně a aktivně" a přispívá k "další destabilizaci situace".
Írán podporuje rovněž šíitské povstalce v Jemenu, kteří v únoru donutili legitimně zvoleného prezidenta opustit metropoli Saná.