Článek
Edwards se dlouho stavěl proti interrupcím, čímž se lišil od většiny demokratů. V prohlášení uvedl: „Vyzývám většinu zákonodárců, kteří hlasovali pro, aby se ke mne připojili při budování lepší Louisiany, která se stará o ty poslední mezi námi a dává větší možnosti každému.“
Již dříve návrh zákona, jehož spolutvůrcem je podle agentury i demokratický senátor John Milkovich, schválil i místní Senát. Ten je stejně jako louisianská sněmovna rovněž pod kontrolou republikánských zákonodárců. [celá zpráva]
Znásilněná? Smůla!
Zákon blokuje většinu potratů, protože do šestého týdne mnohé ženy ani nevědí, že jsou v jiném stavu. Umožňuje interrupci jen v případě, kdy je ohrožen život matky, ale ne v případě, kdy je žena znásilněná nebo otěhotněla při incestním styku, uvedla BBC.
Louisiana se po Mississippi, Ohiu, Georgii a Kentucky stala pátým státem, kde podobně přísný zákon schválil guvernér.
Zákon nicméně nezačne platit, dokud otázku interrupcí nerozhodne na federální úrovni Nejvyšší soud USA, u něhož skončil potratový zákon schválený v sousedním Mississippi. Tam minulý pátek federální soudce takový zákon zablokoval.
Nejvyšší soud už dříve těsnou většinou zablokoval omezení potratů v Louisianě, které vyžadovalo, aby lékaři poskytující potraty měli certifikovanou praxi nejen v místě, kde pracují, ale i v nejbližší nemocnici.
Trest až 99 let vězení
Nejpřísnější zákon tento měsíc schválili zastupitelé Alabamy, která zakazuje takřka všechny potraty s výjimkou stavu ohrožujícího matku. Za porušení zákona, který Americká unie občanských práv (ACLU) napadla u soudu, bude hrozit až 99 let vězení. Stíhání nebude podobně jako v jiných státech vystavena matka, ale ten, kdo interrupci provede. Zákon už podepsala guvernérka, ale platit má až za šest měsíců. [celá zpráva]
Republikánské tažení proti potratům má zvrátit precedenční rozhodnutí z kauzy Roeová versus Wade z roku 1973, které interrupce v USA de facto legalizovalo. Odpůrci interrupcí očekávají, že nové protipotratové zákony vyvolají soudní spory, které skončí u Nejvyššího soudu USA. V devítičlenné nejvyšší justiční instanci zastává pět soudců konzervativní názory, což odpůrcům potratů dává naději na úspěch.
Americký prezident Donald Trump už dal najevo, že je proti potratům, ovšem s výjimkou případů, kdy je ohrožen život matky, matka byla znásilněna nebo otěhotněla v důsledku incestu.
As most people know, and for those who would like to know, I am strongly Pro-Life, with the three exceptions - Rape, Incest and protecting the Life of the mother - the same position taken by Ronald Reagan. We have come very far in the last two years with 105 wonderful new.....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 19. května 2019
V Missouri hrozí uzavření jediné potratové klinice
V Missouri, kde jsou také přísné zákony proti potratům, nyní hrozí, že tamní jediná potratová klinika od soboty nebude moci poskytovat své služby, protože stát jí odmítá prodloužit licenci. Republikánský guvernér Missouri Mike Parson ve středu prohlásil, že povolení na další rok klinika nedostane, protože neplní standardy.
Zařízení, které požadavky státu označilo za přehnané, se proto obrátilo na soud, aby zabránilo svému zavření. Pokud žádosti kliniky nevyhoví, stane se Missouri prvním státem USA, jehož obyvatelé od roku 1974 ztratí přístup k interrupčním službám, napsal deník The New York Times.