Hlavní obsah

Propalestinští vandalové zdevastovali dům rektorky Washingtonské univerzity

Dům a auto rektorky Washingtonské univerzity Any Mari Cauceové v Seattlu minulý týden poničili vandalové. Skupina maskovaných pachatelů v noci na čtvrtek autu rozřezala pneumatiky a stejně jako dům ho pokryla vzkazy vyjadřujícími podporu Palestině i teroristickému hnutí Hamás, uvedl mluvčí univerzity Victor Balta. Cauceová už v červnu oznámila, že v příštím roce odejde do důchodu.

Foto: Profimedia.cz

Rektorka Washingtonské univerzity Ana Mari Cauceová

Článek

Na instagramu se objevilo video zachycující pachatele při činu. Ti posprejovali verandu domu červenou barvou, včetně obrácených červených trojúhelníků. Tento palestinský symbol má původ v arabském povstání během první světové války, v současnosti jej ale také Hamás používá k označení izraelských cílů v propagandistických materiálech. Propalestinští demonstranti se při užívání tohoto symbolu odkazují na palestinskou vlajku, uvádí list The Seattle Times.

Dále se na domě a autě objevily nápisy jako „Ana Mari se podílí na genocidě“ nebo „Ana Mari – krev na vašich rukou“.

Video zahrnovalo též vzkaz: „Nepoznáš klid, dokud nesplníš požadavky našeho hnutí.“ Instagramový účet, který video vydal, tvrdí, že jej obdržel anonymně.

Trump americkým univerzitám: Bojujte s antisemitismem, nebo přijdete o peníze

Amerika

Podle univerzitního mluvčího Balty incident vyšetřuje hned několik bezpečnostních složek. „Vyhrožování veřejnému činiteli ve snaze jej zastrašit je zločin,“ uvedl v oficiálním vyjádření s tím, že zločin „univerzitní politiku neovlivní“.

„Když je ničení majetku oslavováno a sprejování symbolů spojených se známými organizacemi označenými USA za teroristické glorifikováno jako aktivismus, je potřeba přenastavit morální kompas společnosti,“ vyjádřil se ke čtvrteční události prezident Židovské federace metropolitní oblasti Seattle Solly Kane.

Lipavský musel pryč nouzovým východem. Jeho přednášku v Londýně ukončili propalestinští radikálové

Evropa

Washingtonská univerzita je jednou z mnoha amerických vysokých škol, na jejichž kampusech na jaře vznikly protestní propalestinské tábory. Ten na kampusu v Seattlu byl rozpuštěn po asi třech týdnech, když se univerzita zavázala, že bude financovat stipendia pro palestinské studenty a bude otevřenější ohledně svých investic.

Zároveň však univerzita nevyslyšela požadavky na ukončení spolupráce se společností Boeing a svých programů nabízejících studentům možnost studia v Izraeli. Situace na kampusu tak i po skončení rozsáhlého protestu zůstala napjatá.

V září kvůli protestu aktivistů proti odložení jednání o ukončení investic do společností podporujících Izrael muselo být předčasně ukončeno jednání představenstva univerzity. Náhradní jednání se pak konalo virtuálně a několik univerzitních pedagogů během něj vyjádřilo obavy z nárůstu antisemitismu a umlčování židovských hlasů.

Druhá fronta

Napětí na nejen amerických ale i evropských univerzitách eskalovalo v návaznosti na konflikt, který začal teroristickým útokem Hamásu z loňského sedmého října. Při něm bylo zabito 1200 lidí a dalších 251 bylo odvlečeno jako rukojmí. Během následné více než roční protiofenzivy izraelské síly v Gaze podle čísel tamních zdravotnických úřadů ovládaných Hamásem zabily přes 43 500 Palestinců.

Izrael od letošního září oficiálně otevřel i druhou frontu u své severní hranice, když rozhodl, že obyvatelům severního Izraele vyhnaným ostřelováním libanonského Hizballáhu musí být zajištěn bezpečný návrat do jejich domovů. Hizballáh ostřelování Izraele označoval za projev solidarity s obyvateli Gazy.

V Libanonu si konflikt zatím vyžádal přibližně 3400 mrtvých, z toho přes 1300 od září. Boje nadále probíhají na obou frontách.

Izrael pod palbou dronů začíná spolupracovat s Ukrajinou. My jsme vám to říkali, zní z Kyjeva

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám