Článek
Američtí prokurátoři v pondělí vznesli proti šestici vězňů na Guantanámu 169 obvinění v souvislosti s podezřením z příprav útoku z 11. září 2001. Obžaloba pro ně žádala trest smrti. I to však vzbuzuje pochybnosti.
„Chtějí být mučedníky. Když je popravíme, splníme jejich nejvroucnější přání a my budeme méně bezpeční,“ soudí advokát Clive Stafford Smith. „Žádný americký občan by nebyl souzen těmito vojenskými komisemi, které jsou diskriminační a v rozporu s mezinárodním právem,“ podotkl Rob Freer z organizace Amnesty International.
„Procesy jsou příliš důležité, než aby se odehrávaly v pochybném systému vojenských komisí, jenž nedokázal usvědčit nikoho z teroristických činů od útoků 11. září a který se topí v právních problémech,“ řekl prezidentský kandidát demokrat Barack Obama.
Britský list The Guardian upozornil, že postavení vojenských komisí je vratké, neboť Nejvyšší soud USA má teprve v příštích týdnech rozhodnout o dalším podání proti zákonnosti řízení před nimi.
Vláda a republikáni proces hájí
Ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff však ujišťoval, že se obžalovaným dostane spravedlivého procesu a že soudci rozhodnou, které výpovědi vynucené mučením (imitací topení použité při výslechu CIA) budou povoleny.
„Je mi líto, že to trvalo tak dlouho. Začněme s procesy,“ uvedl republikánský kandidát a válečný veterán John McCain, který má velkou šanci být nominován do podzimních prezidentských voleb, kde se možná utká právě s Obamou.
Snaha ospravedlnit Guantanámo
„Jde o exemplární případy, jež mají ospravedlnit bezpráví a barbarství, kterého se vláda USA dopouští,“ prohlásil Vincent Warren z Centra pro ústavní práva zastupující řadu vězňů na základně Guantanámo, kde jsou drženi řadu let bez obvinění a soudu.