Článek
„Když jsem šla do práce, náhle jsem spatřila, jak v poli vybuchl transformátor. Bylo to jako ohňostroj a v mžiku vzplálo všechno okolo,“ popsala podle listu The Wall Street Journal (WSJ) Dominga Advinculaová, obyvatelka města Lahaina na havajském ostrově Maui, ranní scénu ze dne 8. srpna.
O pár dní později zbyly z původně jedenáctitisícové lokality jen ohořelé trosky.
Tragickému požáru na Havaji pomohly zavlečené traviny
Podobných svědectví je podle WSJ celá řada, lidé zmiňují mj. masivní jiskření z elektrických drátů. Tezi podporují i četné videozáznamy.
A úřad okresu Maui (Maui County) dospěl k názoru, že to byl správce tamní elektrické sítě, firma Hawaiian Electric, kdo na smrtícím požáru nese vinu. Od čtvrtka leží proti firmě na místním soudě žaloba.
Podle WSJ žaloba viní správce sítě jednak ze zanedbání údržby, které mohlo přispět již k předchozím velkým požárům v roce 2019 - od té doby ovšem došlo jen k minimálnímu pokroku.
Podle úřadu byla Hawaiian Electric ve světle varování před extrémním nebezpečím požárů také povinna dodávky elektřiny zcela přerušit, ale neudělala to.
V Kalifornii elektřinu vypínají
Správce sítě se brání mj. tím, že přerušení dodávek elektřiny s sebou nese značná rizika, například pro nemocnice, které nemají dostatečně kapacitní záložní zdroje schopné pokrýt delší výpadky.
Úplné odstávky elektřiny v případě požární výstrahy nejsou v USA běžné s výjimkou Kalifornie, kde ničivé ohně propukají pravidelně.
Impulzem k preventivním přerušením dodávek elektřiny při nebezpečí tam byl tragický požár v roce 2018, který prokazatelně vznikl od jisker z přenosové soustavy. Zahynulo tehdy 84 lidí, město Paradise (v překladu Ráj) bylo úplně zničeno.
Vyšetřovací týmy na Maui stále prohledávají shořelou oblast, hlavní příčinu ohně zatím neoznámily.
Bilance nejhoršího požáru na území USA je ovšem tragická: potvrzeno je 115 obětí, více než 1000 osob se stále pohřešuje a město Lahaina prakticky přestalo existovat.