Článek
„Už nikdy nevyhrožujte USA, nebo ponesete následky, jakým v historii čelil jen málokdo,“ napsal Trump. „Nejsme zemí, která bude tolerovat vaše vyšinutá slova o násilí a smrti. Dejte si pozor,“ pokračoval.
To Iranian President Rouhani: NEVER, EVER THREATEN THE UNITED STATES AGAIN OR YOU WILL SUFFER CONSEQUENCES THE LIKES OF WHICH FEW THROUGHOUT HISTORY HAVE EVER SUFFERED BEFORE. WE ARE NO LONGER A COUNTRY THAT WILL STAND FOR YOUR DEMENTED WORDS OF VIOLENCE & DEATH. BE CAUTIOUS!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 23. července 2018
Spojené státy vystupují ostře proti Íránu od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou zvlášť napjaté od letošního května, kdy Trump odstoupil od dohody o jaderném programu z roku 2015, ačkoliv ji ostatní signatáři chtějí zachovat. Americký prezident tvrdí, že dohoda je neúčinná.
Dokument má sice omezenou časovou platnost, ale tím, že na něj Írán přistoupil, musel zpomalit svůj jaderný program. Výměnou byly proti němu zrušeny mezinárodní sankce.
Rúhání varoval Washington před kampaní, kterou proti Íránu vede. V projevu íránský prezident prohlásil: „Pane Trumpe, nezahrávejte si s ocasem lva, mohl byste litovat. Amerika by měla vědět, že mír s Íránem je matkou veškerého míru a že válka s Íránem je matkou všech válek. Vy nejste v pozici, abyste mohli íránský národ obrátit proti bezpečnosti a zájmům Íránu.“
Současně Rúhání hrozí zablokováním vývozu ropy z Perského zálivu, pokud bude zastaven íránský ropný export. Tvrdí, že je Írán schopen narušit vývoz ropy z okolních zemí.
Írán už v minulosti hrozil zablokováním Hormuzského průlivu, jímž vede hlavní trasa ropných tankerů z Perského zálivu. I v minulosti byly příčinou hrozeb údajné nepřátelské aktivity USA. Průlivem proplouvají tankery z Íránu, Iráku, Kuvajtu, Bahrajnu, Kataru, ze Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Objem tvoří až 50 procent celkového vývozu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).