Článek
Za čtrnáct let ve státní správě se jednačtyřicetiletá Sunová vypracovala na pozici zástupkyně šéfa kanceláře newyorské guvernérky Kathy Hochulové. Podle obvinění této pozice využila k tomu, aby bránila tchajwanským diplomatům kontaktovat státní administrativu, a poskytovala interní dokumenty Pekingu. Čína ji i jejího manžela odměňovala milionovými výplatami, uvádí BBC.
Sunová s Huem byli zadrženi v úterý a nyní čelí deseti obviněním z prohřešků zahrnujících neregistrování se jako zahraniční činitel, vízový podvod a praní peněz. V Číně narozená Sunová podle obžaloby dělala vše pro to, aby „zakryla, že konala na základě příkazů, požadavků a pokynů“ představitelů čínské vlády.
Její snahy byly nejzřetelnější za pandemie covidu-19, kdy Číňanům zajišťovala přístup k představitelům New Yorku. Při tom si počínala až tak drze, že minimálně jednou čínského představitele jednoduše potají připojila k vnitřnímu hromadnému telefonátu o krocích proti šíření viru.
Školní autobus v Číně najel do dětí a rodičů. Jedenáct jich nepřežilo
Dále měla Sunová pro čínské politiky pořizovat falešná pozvání k cestě do USA. Minimálně jednou též bez autorizace udělila svému krajanovi místo v americko-asijské poradenské radě guvernéra státu.
Bývalý newyorský žalobce Howard Master dal kauzu Sunové do kontextu s ostře sledovaným případem bývalého senátora za New Jersey Boba Menendeze. Ten byl před pár týdny odsouzen na základě šestnácti obvinění z napomáhání vládám Egypta a Kataru. Dle Mastera tak v americké politice jde o znepokojivě se šířící jev.
Hu a Sunová jsou v současnosti po uhrazení kauce na svobodě. Jejich pohyb byl omezen na tři americké státy a Sunová se má vyhnout veškerému kontaktu s čínským konzulátem či jakýmikoliv čínskými vyslanci v USA.
Žádný Tchaj-wan, žádní Ujgurové
Sunová též dlouhodobě bránila komunikaci mezi New Yorkem a tchajwanskými představiteli. „Vše bylo uspokojivě zařízeno,“ měla napsat představiteli čínského konzulátu, když v roce 2016 zabránila tomu, aby se přední newyorský politik zúčastnil akce pořádané Tchaj-wanem.
Když tehdejší tchajwanská prezidentka Chcaj Jing-wenová v roce 2019 přijela do New Yorku, Sunová se připojila k propekingskému protestu proti její návštěvě.
Alespoň do ledna 2021 podle obžaloby také Sunová dělala vše pro to, aby vymazala jakoukoliv zmínku o utlačování převážně muslimských Ujgurů v provincii Sin-ťiang. Měnila například vyjádření guvernérčiny kanceláře, v nichž se Ujgurové zmiňovali.
Ferrari, dům na Havaji a solená kachna
Díky výplatám z Pekingu si mohla Sunová s manželem užívat luxusní životní styl. Pořídili si například dům v New Yorku v ceně 4,1 milionu dolarů (93 milionů korun) či kondominium s výhledem na oceán v havajském Honolulu za 2,1 milionu (47,6 milionu korun). Vlastní též sbírku luxusních aut včetně sportovního 2024 Ferrari Roma.
V některých případech byly služby Sunové odměňovány dary v podobě plně uhrazené cesty do Číny, vstupenek na koncerty, představení a sportovní události, zaměstnání jejího bratrance v Číně či dodávek nankingských solených kachen připravených osobním šéfkuchařem představitele čínské vlády. Zmiňovaná kachní delikatesa byla do domu rodičů Sunové doručena šestnáctkrát.