Článek
Abbás v projevu upozornil, že Palestina, která má v OSN status nečlenského pozorovatelského státu, si plné uznání zaslouží. Připomněl "obrovské oběti", které podle něho musel palestinský lid vynaložit, a dodal, že Palestinci již projevili hodně trpělivosti za všechna léta, která museli prožít v utrpení a vyhnanství.
Pro zpravodajský server The Huffington Post Abbás řekl, že vztyčení vlaky je pro Palestince vysoce emotivní záležitostí a je předmětem národní hrdosti.
Podle něho souhlas většiny Valného shromáždění s tímto symbolickým krokem znovu potvrdil, že Palestinci nejsou osamoceni v úsilí o svobodu, naplnění jejich práv a ukončení desítek let "izraelské okupace a útlaku".
USA a Izrael proti
Pro příslušnou rezoluci k vyvěšení vlajky zvedli ruku zástupci 119 ze 193 členských států OSN. Proti jich hlasovalo osm, včetně Spojených států a Izraele. Pětačtyřicet zemí, včetně většiny členských států Evropské unie, se hlasování zdrželo.
Ceremonie vztyčení vlajky se kromě Abbáse zúčastnil generální tajemník OSN Pan Ki-mun a řada politiků včetně například francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse.
Izrael: Nezodpovědné
Palestinci chtějí mít stát na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Jeho hlavním městem má být východní Jeruzalém.
Z dosavadních kol mírových rozhovorů mezi Palestinci a Izraelem ale zatím nevzešla dohoda nejen o hranici, ale ani o Jeruzalému. Konečná mírová dohoda je v nedohlednu a Palestinci prosazují v zahraničí uznání svého státu bez jejího uzavření.
Úřad izraelského premiéra dnes Abbásovu řeč v OSN označil za "prolhanou a podporující podněcování k násilí a bezpráví na Blízkém východě".
"Vyzýváme palestinské úřady a jejich vůdce, aby jednali odpovědně, přistoupili na návrh Izraele a zahájili přímá jednání s Izraelem bez kladení si podmínek," uvedl úřad premiéra Benjamina Netanjahua. Zároveň dodal, že Abbás "nemá v úmyslu dosáhnout mírové dohody".