Článek
Devítiletou Kim zvěčnil 8. června 1972 na předměstí Saigonu válečný fotograf Nick Ut, jak nahá s rukama popálenýma po náletu, který síly tehdejšího Jižního Vietnamu v místě podnikly omylem, běží po cestě a na muže s fotoaparátem křičí. „Pálí to, pálí to,“ křičela podle Uta dívka, zatímco jí kůže odpadávala od těla.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Napalm je vysoce přilnavá zápalná látka. Phuc i po čtyřiceti letech trpí bolestmi popálené levé ruky, krku a zad. Popáleniny třetího stupně utrpěla na třetině těla.
Lékaři na floridském Miami, kde zahájila léčbu, nyní doufají, že jí s pomocí laseru od bolesti uleví. „Tolik jsem si myslela, že budu bez jizev a bolesti, až budu v nebi. Teď mám nebe na zemi,“ řekl 52letá žena. Léčba potrvá devět měsíců.
Kim Phuc žije od 90. let s manželem v Kanadě nedaleko Toronta. Mají dva syny ve věku 18 a 21 let.
Fotograf Ut získal za zmíněnou fotografii Pulitzerovu cenu.
Související téma
Válka ve Vietnamu probíhala v letech 1964 až 1975. Severní část země v konfliktu podporovaly státy někdejšího komunistického bloku, jih měl vojenskou podporu například USA a Jižní Koreje. Konflikt skončil sjednocením země v roce 1976.