Článek
Osnování převratu v zahraničí Bolton přiznal mimoděk, když se vyjadřoval k tomu, jak bývalý prezident Donald Trump poté, co neobhájil mandát, koordinoval nebo nekoordinoval lednové násilné protesty jeho příznivců ve Washingtonu.
Řekl, že Trump není - na rozdíl od něj - dostatečně schopný na to, aby „pečlivě naplánoval státní převrat“.
„Jako někdo, kdo pomáhal zorganizovat státní převraty, ne tady, ale - jak víte - na jiných místech, je s tím hodně práce. A to Trump nedělal,“ prohlásil Bolton v rozhovoru, který byl věnován povolebním nepokojům v Kongresu a závěrům vyšetřovacího Výboru americké Sněmovny reprezentantů, který dospěl k tomu, že Trump sám přispěl k násilnostem z 6. ledna loňského roku.
Za chaos v Afghánistánu může i Trump, řekl jeho ministr obrany
Tak třeba Venezuela
Po dotazu, jaké převraty Bolton pomáhal organizovat, americký diplomat zmínil Venezuelu, kde se ovšem USA s angažovaností netajily.
„Nebudu zacházet do podrobností... Ve Venezuele to bylo neúspěšné. Ne že bychom s tím měli něco společného, ale viděl jsem, jaké úsilí stálo opozici, aby se pokusila svrhnout a nahradit nelegálně zvoleného prezidenta,“ řekl.
Američané a jejich Národní bezpečnostní agentura v roce 2019 otevřeně podpořili výzvy venezuelského opozičníka Juana Guaida po armádní podpoře svržení socialistického prezidenta Nicholase Madura. Pokus o převrat ale nevyšel.
„Mám pocit, že je za tím víc a vy nám to nechcete říct,“ reagoval reportér CNN. „Tím si buďte jist,“ odvětil Bolton.
Spojené státy jsou dlouhodobě kritizovány za přiznané i nepřiznané vměšování do záležitostí cizích zemí. Známa je například jejich úloha v převratu z roku 1953 v Íránu. Aby ale někdejší vysoce postavený činitel Bílého domu otevřeně mluvil o organizování zahraničních převratů v době relativně nedávné, je ale bezprecedentní.