Článek
„V souvislosti s odvetnými opatřeními na stále se rozšiřující sankce, které americké úřady v masovém měřítku uvalily na ruské občany za ‚podporu Kremlu a speciální vojenské operace‘ (SVO), se uzavírá vstup do Ruské federace 227 Američanům, kteří se podílejí na rozvíjení, realizaci a ospravedlňování rusofobního kurzu současné americké administrativy, a také se přímo podílejí na protiruských akcích,“ stojí v prohlášení ruského ministerstva zahraničí, na něž odkazuje agentura TASS.
Na ruském seznamu se tak nově objevil bývalý americký velvyslanec v Rusku John Sullivan, který svůj post zastával do října 2022, náměstek ministra financí Paul Rosen nebo širší vedení společnosti Lockheed Martin včetně viceprezidentek Shamaly Littlefieldové nebo Urvi Doshi Soodové.
Tato společnost vyrábí mimo jiné stíhačky F-35, které si objednala Česká republika. Na seznamu je i vedení společnosti Northrop Grumman, která vyrábí americké bombardéry, nebo Maxar Technologies, jež vyrábí radarové a komunikační družice.
Estonská premiérka pro Novinky: Rusko mě svým smyšleným zatykačem neumlčí
Rusko na seznam kromě výše zmíněných zahrnulo také novináře, údajné agenty FBI nebo profesory z několika různých univerzit, jako je profesor Moderní evropské historie a odborník na Rusko a východní Evropu Benjamin Tromly z Washingtonské univerzity nebo Norman M. Naimark ze Stanfordské univerzity, který se také specializuje na východoevropské moderní dějiny a který je dále členem Hooverova institutu.
Ruská agentura TASS dále uvedla, že na ruském „stoplistu“ je v současnosti 2078 ruských občanů.
V krátké době tak Rusko rozšiřovalo svůj stoplist hned dvakrát. V úterý na něj umístilo 378 občanů z Estonska, Lotyšska a Litvy. Objevil se na něm například estonský ministr spravedlnosti Kalle Laanet, lotyšský ministr obrany Andris Spruds nebo litevský ministr zahraničí Gabrielus Landsbergis.