Článek
Policisté se s mladíkem setkali v září 2016, kdy zveřejnil na sociálních sítích video, na němž si pořezal paži a hovořil o tom, že si chce koupit střelnou zbraň. Policie se zabývala tím, zda nepředstavuje nebezpečí pro své okolí, dospěla však k závěru, že se mu dostává odpovídající péče od psychologů a od parklandské školy, kterou tehdy navštěvoval.
Pod tlakem je také FBI, která přiznala, že riziko spojené s Cruzem podcenila. Úřad přiznal, že pochybil poté, co v lednu dostal tip, že vyhozený student shromažďuje zbraně a chce zabíjet lidi. FBI je však v rozporu s pravidly neodeslala do pobočky na Floridě. Šéf úřadu Chris Wray čelí výzvám k demisi a ministr spravedlnosti Jeff Sessions nařídil prověrku vyšetřovacího postupu FBI v Cruzově případě.
V Parklandu mezitím probíhají další pohřby dětí, které se staly oběťmi jeho krvavého činu. Někteří z rodičů vzkázali zákonodárcům, že je na čase zasadit se o zpřísnění pravidel pro držení automatických zbraní.
Podobná slova zněla také na shromáždění stovek odpůrců volného prodeje střelných zbraní, kde promluvilo i několik studentů z parklandské školy. „Nebyli jste tam. Nevíte, jaký to byl pocit. Zbraně dávají těmhle odporným lidem schopnost zabíjet jiné lidské bytosti. Tohle je o zbraních a o všech lidech, jejichž životy náhle skončily kvůli zbraním," vzkázala zákonodárcům jedna z přeživších studentek Carly Novellová.
Americká média se však shodují, že šance na zpřísnění zbraňových zákonů je stejně jako po předešlých případech masové střelby vzhledem k vlivu lobby majitelů zbraní a neochotě vládnoucích republikánů velmi malá.