Článek
„Pokud někdy skončí zpět ve Spojených státech, okamžitě by byl znovu deportován. Nikdy nebude žít ve Spojených státech amerických,“ komentovala jeho případ mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.
Kromě dřívějšího nařčení, že Ábrego García (který v USA neměl žádný záznam v trestním rejstříku) byl členem gangu MS-13, přitom nově poznamenala, že 29letý muž se také dopustil domácího násilí. Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost pak zveřejnilo dokument z roku 2021, v němž jeho manželka Jennifer Vasquézová Suraová vinila Garcíu, že ji udeřil a poškrábal, a žádala soud, aby mu zakázal přibližovat se k ní.
Žena nicméně nyní usiluje o Garcíův návrat. Ve středu magazínu Newsweek řekla, že se tehdy na soud obrátila „z opatrnosti“ poté, co zažila domácí násilí v předchozím vztahu. Tehdejší situaci prý dokázali společně vyřešit, i za pomoci manželské poradny. „Naše manželství se v následujících letech jen utužilo. Nikdo není dokonalý a žádné manželství není dokonalé. Tohle přece nemůže být ospravedlnění pro to, že ho úřady unesly,“ vzkázala žena s tím, že za svým partnerem pevně stojí.
Ábrego García žil ve státě Maryland, než byl 15. března deportován s mnoha dalšími občany latinskoamerických zemí do obří věznice, Centra pro věznění teroristů (Cecot) v Salvadoru. Marylandská soudkyně Paula Xinisová pak rozhodla, že vyhoštění Garcíi ze země porušilo soudní příkaz z roku 2019, který mu měl poskytovat právní ochranu před deportací.

Kilmar Ábrego García na archivním snímku
Představitelé Trumpovy administrativy v soudních dokumentech připustili, že deportace byla „administrativní chybou“, zatímco Bílý dům trvá na tom, že k žádné chybě nedošlo. Nejvyšší soud USA minulý týden Trumpově administrativě nařídil, že musí mužův návrat „usnadnit“.
Že to ani jedna z vlád nemá v úmyslu, dali jasně najevo Trump i jeho salvadorský protějšek Nayib Bukele při pondělním setkání. Šéf Bílého domu dotaz na mužův osud odpálkoval s tím, že by spíš měli ocenit, že jeho administrativa drží zločince mimo USA. „Doufám, že nenaznačujete, abych propašoval teroristu do Spojených států. Samozřejmě že to neudělám. Ta otázka je absurdní,“ odmítl cokoliv udělat i Bukele.

Jennifer Vasquézová Suraová demonstruje za návrat svého manžela do USA.
Ábrego García přišel ze Salvadoru do Spojených států ve věku 16 let v roce 2011, protože prý v rodné zemi čelil hrozbám ze strany gangů. Nařčení z členství v gangu MS-13 podle jeho právníků vzniklo na základě incidentu, kdy byl v roce 2019 zadržen se třemi dalšími muži na parkovišti před supermarketem.
Jeden z mužů tehdy policistům řekl, že Ábrego García je členem gangu. Své tvrzení ale ničím nepodložil a policie mu tehdy také nevěřila, ukazují podle magazínu soudní dokumenty. Ábrego García tehdy nebyl z ničeho obviněn, ale byl předán Úřadu pro imigraci a cla (ICE). Úřad tehdy tvrdil, že spolehlivý informátor muže označil za člena gangu MS-13. Následný právní spor ale muž vyhrál a právě tehdy dostal v USA právní ochranu proti deportaci.
Nyní je už Abrego García ženatý s občankou USA, s níž má pětiletého nemluvícího syna trpícího autismem, který má také americké občanství. Pár společně vychovává několik dětí.
Salvador nevrátí neprávem deportovaného muže do USA, protože americká administrativa platí salvadorské vládě za jeho věznění, řekl nyní demokratický senátor Chris Van Hollen s tím, že mu to sdělil viceprezident Salvadoru Félix Ulloa. Bílý dům už dříve uvedl, že salvadorské vládě zaplatí šest milionů dolarů (asi 132 milionů korun) za to, že bude deportované osoby zadržovat nejméně rok.