Hlavní obsah

Pokud budou cla průšvih, odstřelí Trumpovi lidé ministra obchodu Lutnicka, píší americká média

3:39
3:39

Poslechněte si tento článek

Zatím není jisté, jaký dopad budou mít na americkou ekonomiku cla, která se ve středu chystá vyhlásit šéf Bílého domu Donald Trump v avizovaném „Dni osvobození“. Pokud bude ale vývoj nepříznivý, členové administrativy jsou už připraveni z neúspěchu obvinit ministra obchodu Howarda Lutnicka, píše web Politico. Tento velký zastánce cel už nyní mnohé uvnitř Trumpovy administrativy rozčiluje svými nepromyšlenými akcemi, tvrdí list New York Post.

Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Donald Trump a Howard Lutnick na archivním snímku

Článek

„Trumpovo blízké okolí je připraveno ukázat na viníka, pokud by se situace pro Bílý dům nevyvíjela dobře. A všechny prsty budou ukazovat na Lutnicka,“ napsal Politico s odvoláním na své zdroje z Trumpovy administrativy, které s webem mluvily pod podmínkou anonymity. „Myslím, že na něj lidé ukážou s obzvláštním potěšením,“ cituje web jeden ze zdrojů.

Lutnick prý v poslední době tráví značný čas v Oválné pracovně s Trumpem a „dává mu špatné rady, aby prosazoval agresivnější cla“, řekl už nyní jeden z činitelů webu. Už nyní prý „nezná nikoho, kdo by na něj nebyl naštvaný“.

Web Politico podotýká, že uvnitř Trumpovy administrativy je ministr financí Scott Bessent stále „umírněným hlasem“ prosazujícím cílená cla. Prezidentův poradce Peter Navarro je sice také známým zastáncem plošných cel, ale je to o něm známé dlouho a nemá tak vysokou formální pozici. Lutnickovo aktivní prosazování tohoto směru spolu s jeho pozicí z něj však činí kandidáta na obětního beránka, podotýká server.

„Není dostatečně opatrný se slovy. Nemůže jen tak propagovat určité akcie nebo říkat, že i když bude recese, tak to bude stát za to,“ cituje list dalšího člověka z okruhu Trumpovy administrativy.

Odkazoval tak na Lutnickova vystoupení, když v televizi CBS obhajoval zavádění vysokých cel i v případě, že by spustily v USA recesi. „Stojí to za to,“ řekl ministr s tím, že jde o jednu z nejdůležitějších politik, které kdy Amerika měla.

Na Fox News pak Lutnick vybízel Američany k nákupu akcií automobilky Tesla s tím, že „už nikdy nebudou takhle levné“, a doporučoval nákup humanoidního robota téže společnosti s tím, že kdo ho nebude mít, „bude hloupý“.

Očekávaná celní smršť zřejmě zasáhne množství zemí

Takzvaná reciproční cla, jak je Trump nazývá, se podle stanice CNN mají týkat všech zemí, nikoli jen menší skupiny států s největší nerovnováhou. Podrobnosti nejsou známy, ale očekává se, že opatření zasáhnou množství výrobků z různých odvětví a dotknou se naprosté většiny zemí. Trump to prezentuje jako americký „Den osvobození“, podrobnosti má oznámit ve středu večer.

Prezident USA už v únoru zvýšil cla na dovoz z Číny. Zavedl také cla na hliník a ocel a minulý týden oznámil, že zavede 25procentní clo na dovoz automobilů (má platit už od čtvrtka) a jejich dílů do USA. Cla na automobilové díly vstoupí v platnost později, ale nejpozději 3. května.

Množství ekonomů přitom na rozdíl od Trumpa či Lutnicka varuje před tím, že zavedení vysokých plošných cel povede americkou ekonomiku k úpadku.

Výběr článků

Načítám