Článek
Vláda prezidenta Donalda Trumpa už dříve oznámila, že omezí své příspěvky na mezinárodní programy téměř o třetinu. Letošní platba do Populačního fondu OSN měla činit 32,5 miliónu dolarů (824 miliónů korun).
Populační fond OSN podporuje nebo se podílí na programech rodinného plánování a péče o matky a děti ve více než 150 zemích světa.
Podle vyjádření americké diplomacie se však fond podílí na „nucených potratech a nedobrovolné sterilizaci“. Ministerstvo zahraničí USA poukázalo například na to, že se v Číně uplatňuje politika rodinného plánování, v jejímž důsledku nemohou mít rodiny více dětí a ženy často nedobrovolně podstupují interrupce, s nimiž nesouhlasí americký prezident Donald Trump.
UNFPA v reakci na prohlášení Washingtonu uvedl, že jeho rozhodnutí lituje a současně se ohradil vůči nařčení z provádění potratů a sterilizací. „Podpora od americké vlády i obyvatel zachránila desetitisíce matek před smrtí nebo postižením, kterým šlo předejít,“ uvedl fond.
Podporu odvolal Reagan i Bushovi
Jak upozornila ČTK, zahraniční vlády přispívají do fondů OSN dobrovolně. USA byly v posledních letech mezi čtyřmi nejvýznamnějšími dárci UNFPA. V roce 2015 mu přispěly částkou 75 miliónů dolarů (1,9 miliardy korun).
Za vlády republikánů byl fond UNFPA často terčem kritiky a příspěvky do něj zastavoval jak prezident Ronald Reagan, tak otec i syn Bushovi.