Hlavní obsah

Podezřelý z vraždy šéfa pojišťovny pochází z bohaté rodiny

Šestadvacetiletý podezřelý z vraždy Briana Thompsona, šéfa americké pojišťovny UnitedHealthcare, Luigi Mangione pochází z bohaté marylandské rodiny realitního magnáta. Studoval na vysoké škole informatiku a pracoval pro technologické společnosti. Informuje o tom americký deník The New York Times.

Podezřelý z vraždy generálního ředitele UnitedHealthcare Briana ThompsonaVideo: FOX News, Reuters

Článek

Mangione vyrostl jako bohaté dítě v rodině realitního magnáta nedaleko Baltimoru v americkém státě Maryland. V 80. letech 20. století jeho otec Louis koupil Hayfields Country Club, kde se nachází například golfové hřiště nebo provozuje rekreační potápění, později rodina také založila společnost Lorien Health Service, která zřizuje například pečovatelské domy. Vlastní rozhlasovou stanici WCBM, která podle amerického deníku vysílá vlastní politicky konzervativní pořady, a řadu nemovitostí.

A právě to rodinu v Baltimoru proslavilo. Luigi tak byl tím posledním člověkem, kterého by v regionu někdo z vraždy mohl podezřívat. „Je to prostě tak respektovaná a tak prominentní rodina v okresu Baltimore,“ uvedl Thomas J. Maroick, právník a rozhlasový moderátor, který zná několik členů Luigiho rodiny.

Podezřelý navštěvoval prestižní střední školu Gilman School v Baltimoru, kde zápasil ve wrestlingu nebo se věnoval americkému fotbalu a v roce 2016 byl předsedou své třídy. Na škole je současné školné bezmála 38 tisíc dolarů ročně (přes 900 tisíc korun).

„Někdo se postavil systému“. Vraždu šéfa americké zdravotní pojišťovny na sítích oslavují

Amerika

Aaron Cranston, který se na střední s Luigim spřátelil, uvedl, že si ho pamatuje jako „mimořádně inteligentního a chytrého kluka“, který byl možná tím vůbec nejlepším studentem na této elitní soukromé střední škole.

Podle Cranstona byl podezřelý také společenský, přátelský a nikdy nijak zvlášť neřešil politiku. Byl ale zároveň ambiciózní a na škole se věnoval informatice. „Velmi věřil v sílu informačních technologií změnit svět,“ prohlásil Cranston.

Informatice se Luigi věnoval i na vysoké škole, kde v ní exceloval, uvedl NYT. Od útlého věku ho zajímaly také videohry. Právě kvůli nim chtěl studovat informatiku, na vysoké se naučil programovat a v dnes již smazaném rozhovoru pro univerzitu v Pensylvánii uvedl, že chtěl sám hry vytvářet.

Foto: Pennsylvania Department of Corrections, ČTK/AP

Snímek Luigiho Mangioneho, podezřelého z vraždy Briana Thompsona, který vydala pensylvánská policie.

„Proto jsem začal studovat informatiku. Jen jsem chtěl dělat hry,“ uvedl v rozhovoru.

Po vysoké škole Mangione podle svého profilu na síti LinkedIn a bývalého zaměstnavatele pracoval pro několik technologických společností nebo v nich absolvoval stáže. Pracoval například jako softwarový inženýr ve společnosti TrueCar, což je on-line tržiště se sídlem v Santa Monice v Kalifornii. V prohlášení společnost uvedla, že od roku 2023 pro ni již podezřelý nepracoval.

Dva roky byl na Havaji

V posledních dvou letech strávil půl roku v Honolulu na Havaji, kde žil ve společném bydlení zvaném Surfbreak. Jeho zakladatel R. J. Martin uvedl, že Mangione byl chytrý, dokonalý a optimistický inženýr.

Podle Martina ovšem trpěl bolestmi zad. „Měl nějak špatně nastavenou páteř,“ uvedl. „Říkal, že má spodní obratle o více než centimetr vychýlené, a myslím, že měl skřípnutý nerv,“ dodal.

Mangione ale neměl ve zvyku si stěžovat a podle Martina ani neměl brát žádné léky na bolest. Problémy mu to ovšem působilo. „Luigi věděl, že randění a fyzický kontakt včetně intimností nebyl kvůli jeho zádům možný. Pamatuji si, jak mi to říkal, zlomilo mi to tehdy srdce,“ dodal Martin.

Vraždu šéfa největší zdravotní pojišťovny v USA zachytily kamery

Amerika

Honolulu opustil v létě 2023, podle Martina pravděpodobně kvůli operaci zad. V srpnu 2023 poslal Martinovi SMS zprávu, v níž psal, jak se mu daří, a poslal mu také „fotky jeho operace zad“. V listopadu a v prosinci se znovu vydal na Havaj, od té doby ale už byl zpátky v Baltimoru.

Mangione letos v lednu napsal recenzi ke knize, která obsahovala manifest Theodora Kaczynského, nechvalně známého pod přezdívkou Unabomber. Kaczynsky se proslavil tím, že po celých Spojených státech rozeslal podomácku zhotovené bomby, které zabily tři lidi a dalších 24 zranily.

„Je snadné rychle a bezmyšlenkovitě odepsat tento manifest jako prohlášení šílence,“ napsal. „Je ale nemožné ignorovat, jak prozíravá se ukázala řada jeho předpovědí o moderní společnosti,“ dodal.

Jeho profil na stránce GoodReads, která se věnuje knihám, dále uvádí, že Mangione četl knihu, která obsahovala rady, jak přelstít bolesti zad a uzdravit se.

Cranston dále uvedl, že do doby, co Mangione podstoupil operaci zad, o něm rodina „několik měsíců neslyšela“. Příbuzní doufali, že alespoň jeho přátelé budou vědět, co právě dělá.

V New Yorku zastřelili šéfa UnitedHealthcare Briana ThompsonaVideo: Reuters

Ovšem až do pondělí, kdy ho americká policie zadržela kvůli podezření z vraždy šéfa americké pojišťovny, o něm pravděpodobně nikdo nic nevěděl.

„Byl bych opravdu překvapený, kdyby to byl nějaký druh duševního zhroucení,“ uvedl k podezření z vraždy Race Saunders, sedmadvacetiletý muž, který uvedl, že Luigiho poznal při studiích.

Policie Mangioneho zadržela v pondělí v restauraci McDonald’s u města Altoon v Pensylvánii. Poznal ho zaměstnanec, který zavolal na tísňovou linku. Podezřelý měl u sebe pistoli s tlumičem, falešné doklady a také krátký, ručně psaný manifest o 262 slovech, který začíná tím, že v něm pisatel přebírá zodpovědnost za vraždu, uvedl pro NYT vysoce postavený činitel v trestním řízení, který měl možnost text vidět.

„Abych vám ušetřil zdlouhavé vyšetřování, jasně prohlašuji, že jsem s nikým nespolupracoval,“ napsal pisatel a dále odsoudil „společnosti, které pokračují ve zneužívání naší země (USA) k nesmírnému zisku, protože jim americká společnost dovolila, aby to prošlo“.

Kritika pojišťoven

Americké pojišťovny jsou pod neustálou kritikou kvůli zdržování proplácení plateb pojištěncům nebo celkovému odmítnutí plnění. Tato kritika se snesla i na UnitedHealthcare, která podle serveru Newsweek čelí žalobě kvůli tomu, že údajně používá umělou inteligenci k odmítnutí pokrytí některých starších pacientů, a to i přesto, že tento AI systém má až 90procentní chybovost.

Žalobu podaly dvě rodiny dnes již zesnulých pacientů, kterým UnitedHealthcare odmítla proplatit pobyt v domovech pro seniory. Tento případ se stále prošetřuje a soud o něm ještě nerozhodl.

Americká policie zadržela podezřelého z vraždy šéfa pojišťovny

Amerika

Výběr článků

Načítám