Článek
Hlavní pozornost se během líčení bude upírat na Pákistánce Chálida Šajcha Muhammada, který se přiznal, že útoky z 11. září vymyslel a naplánoval. On a další čtyři členové teroristické sítě Al-Káida jsou obviněni z asi 170 činů, mimo jiné z vražd 2996 lidí, terorismu, únosu letadel či útoků na civilní objekty.
Všichni muži se nyní na veřejnosti objevili poprvé po třech letech, kdy bylo první projednávání jejich případu přerušeno. V lednu 2009 totiž tehdy nový americký prezident Barack Obama pozastavil výkon vojenských tribunálů na Guantánamu a chtěl, aby údajné teroristy soudily civilní soudy. Se svým požadavkem ale kvůli odporu Kongresu neuspěl.
Chálid Šajch Muhammad bude souzen spolu se svým synovcem Alím Abdalem Azízem, s Jemenci Ramzím bin Šibhem a Valídem Attašem a s Mustafou Ahmadem Havsávím ze Saúdské Arábie.
Obžalovaní odmítli komunikovat
V sobotu měl soud na programu pouze předběžné jednání.
Zahájení soudního procesu zkomplikovali hned v úvodu obžalovaní, kteří odmítli se soudcem komunikovat. Jeden z nich byl přivezen uvázaný na křesle a druhý se v síni začal modlit vkleče na zemi. Všichni si odmítli nasadit sluchátka, aby nemuseli poslouchat tlumočení, a neodpovídali na soudcovy otázky, například zda jsou spokojeni s vybranými obhájci.
Soudce proto rozhodl, aby tlumočníkova slova zněla celým sálem. Muhammadův advokát pak za něj řekl, že obžalovaný pochybuje o spravedlnosti procesu. Další obhájci pak hovořili o tom, že vězni si stěžovali, že se nemohli obléci do civilního oblečení. Padla rovněž výtka, že se s vězni nezacházelo dobře.
Příbuzným obětí z 11. září 2001 bylo umožněno, aby sledovali proces prostřednictvím telemostu na několik vybraných místech v USA. Několik si jich vylosovalo také křesla přímo v jednací síni na Guantánamu.