Článek
V roce 2019, ještě před pandemií covidu-19, v USA v souvislosti se střelnými zbraněmi zemřelo 1732 dětí a náctiletých, v roce 2021 už jich bylo 2590. Ve zhruba 60 procentech šlo přitom o vraždy, v menší míře pak sebevraždy a nehody.
Už koncem března přitom federální úřad CDC informoval, že střelba byla v roce 2021 mezi Američany do 18 let vůbec nejčastější příčinou úmrtí – navzdory pandemii covidu-19. Šlo o 19 procent všech úmrtí v této věkové kategorii, až na druhém místě (16,5 procenta) to byly dopravní nehody, podotkla stanice CNN.
V loňském roce zároveň na amerických školách útočníci rozpoutali 46 masových střeleb – z tohoto pohledu šlo o nejkrvavější období přinejmenším od roku 1999, napsal nedávno s odkazem na své dlouhodobé statistiky list The Washington Post. Jedna z posledních tragédií se odehrála koncem března na křesťanské škole v Nashvillu ve státě Tennessee, kde mladá žena zastřelila šest lidí, z toho tři děti.
Ve Virginii obvinili ženu, jejíž šestiletý syn postřelil učitelku
Zpřísnění legislativy
Loni v květnu Kongres za pomocí hlasů z řad demokratů i části republikánů schválil zpřísnění zbrojních zákonů, šlo o nejvýznamnější normu tohoto druhu za posledních třicet let. A to i přesto, že šlo spíš o dílčí úpravy – například detailnější prověrky nejmladších žadatelů o koupi zbraně či omezení pro pachatele domácího násilí. Prezident Joe Biden z řad demokratů ale zákonodárce dlouhodobě vyzývá, aby šli mnohem dál.
„Jsem odhodlán zakázat útočné zbraně (často poloautomatické pušky s odnímatelným zásobníkem – pozn. red.) a vysokokapacitní zásobníky,“ vzkázal například v polovině března šéf Bílého domu, který však bez podpory Kongresu podobné omezení zavést nemůže.