Článek
Niven byl podle tehdejších nekrologů 44letý vedoucí pracovník pojišťovny Aon Risk Services ve 105. patře druhé věže komplexu obchodního centra.
Jeho manželka Ellen Nivenová ve čtvrtek uvedla, že ona i jejich syn Jack, kterému v době smrti otce bylo pouhých 18 měsíců, jsou vděční za „mimořádné úsilí“ newyorských úředníků, kteří i po více než dvaceti letech pokračují v nelehkém úkolu identifikace ostatků obětí.
„Můj syn i já si tohoto obrovského úsilí skutečně vážíme,“ napsala Nivenová, na jejíž e-mail odkazuje televize ABC News. „Identifikování další DNA (oběti) ve mně, a jsem si jistá, že i v dalších lidech, vzbuzuje silné emoce,“ dodala.
John Ballantine Niven je 1650. identifikovanou obětí nejsmrtelnějšího teroristického útoku na americké půdě, připomíná americká televize.
11. září 2001: Den, kdy teroristé napadli nejen Ameriku, ale celý Západ
„I když nás bolest z obrovských ztrát 11. září nikdy neopustí, šance, že identifikujeme další oběti, může jejich rodinám poskytnout útěchu,“ uvedl v prohlášení starosta New Yorku Eric Adams. „Jsem vděčný za pokračující práci Úřadu hlavního soudního lékaře, který uctívá památku Johna Ballantina Nivena a všech, které jsme ztratili,“ dodal.
Útoky z 11. září 2001 provedlo 19 příslušníků teroristické organizace al-Káida. Došlo k únosu čtyř letadel na komerčních linkách společností American Airlines a United Airlines. Dvě z nich narazily do věží Světového obchodního centra v New Yorku, při kterém zahynuli všichni lidé na palubě a další v budovách.
Třetí letadlo narazilo do Pentagonu, kde sídlí americké ministerstvo obrany. Čtvrtý stroj se zřítil po souboji teroristů a pasažérů u města Shanksville v Pensylvánii. Spekuluje se, že měl za cíl zasáhnout buď Bílý dům, sídlo amerického prezidenta, nebo Kapitol.
Dohromady si teroristické útoky z 11. září vyžádaly téměř tři tisíce obětí.