Článek
Rekordních hodnot vyhledávání možnosti emigrace na Nový Zéland, do Kanady a Austrálie dosahovalo podle firmy Google ve středu večer východoamerického času. Společnost podle Reuters poskytuje pouze procentuální nárůst, nikoliv absolutní čísla.
I podle dat z webu novozélandského imigračního úřadu je ale zřejmé, že 7. listopadu měl kolem 25 000 nových uživatelů ze Spojených států. Přitom loni ve stejný den jich bylo jen 1500.
Prudce se také zvýšil zájem o služby kanadských právníků, kteří se problematikou imigrace zabývají. „Nový e-mailový dotaz přichází každou půl hodinu,“ uvedl Evan Green z vedení kanceláře Green and Spiegel, nejstarší kanadské právnické firmy zabývající se imigrací.
Emigrace lákala už po prvním Trumpově zvolení
Náhlé nadšení pro emigraci se objevilo v USA už po Trumpově vítězství v roce 2016. Kolik lidí ale tehdy reálně odešlo, nebo zůstalo jen u zjišťování informací o možnostech emigrovat, není známo.
Tentokrát je však podle Reuters výrazně silnější: po rozdělující kampani podle průzkumu společnosti Edison Research téměř tři čtvrtiny amerických voličů uvedly, že mají pocit, že americká demokracie je ohrožena.
Personální šéfkou Trumpova Bílého domu bude „ledové děvče“ Wilesová
„Trump je samozřejmě impulsem, ale je to také otázka společnosti. Lidé se bojí, že přijdou o svobody,“ poznamenal Green.
„O těchto obavách hovořili Američané, kteří se chtěli vystěhovat do Kanady, ještě před volbami,“ řekla Heatherr Bellová, imigrační poradkyně z vancouverské právnické firmy Bell Alliance. Imigrace do Kanady podle ní není snadná, a to ani pro Američany. „Platí to zvláště nyní, kdy kanadská vláda snižuje počty dočasných a trvalých migrantů, které lze přijmout,“ podotkla.