Článek
Sedmapadesátiletý Larry Fuller dosáhl za pomoci organizace Innocence Project nového procesu. V něm byl osvobozen. Žalobce i soudce se mu omluvili. "Děkuji, omluvu přijímám," pravil Fuller.
Fuller byl v roce 1981 odsouzen na padesát let za znásilnění. Podle žaloby se vloupal do bytu sedmatřicetileté ženy, kterou znásilnil. Ohrožoval ji přitom řeznickým nožem, kterým ji pořezal na krku i zádech. Oběť ho identifikovala ve druhé sérii policejních snímků, i když na obrázku měl vousy a útočník byl oholený.
Fuller byl v roce 1975 odsouzen na tři roky za krádež v obchodě. Veterán oceněný medailí za to, jak ve válce pečoval o svou posádku, se však nikdy nepokusil o znásilnění. Po válce pracoval jako řidič a prodavač a pokoušel se uplatnit v umělecké oblasti.
Za znásilnění, které nespáchal, si odseděl 18 let, v roce 1999 byl propuštěn. Vloni ho však opět uvěznili, neboť porušoval podmínky ochranného dohledu.
Alarmující počet justičních omylů
Fuller je desátým nevinným člověkem, který byl v posledních pěti letech propuštěn z vězení v dallaském okrese na základě DNA testů. V USA na základě testů už z vězení propustili 183 lidí odsouzených neprávem.
"Kdykoli test DNA prokáže chybné odsouzení, musíme zjistit, co se stalo špatně, abychom tomu mohli v budoucnu zabránit. Když test DNA prokáže deset nesprávných odsouzení v jednom okrese, potřebu reformy nelze ignorovat," prohlásila výkonná ředitelka Innocence Project Maddy deLoneová.
Řada těchto případů podle ní nesla jeden shodný prvek - nesprávnou identifikaci. Při ní bělošské oběti či svědci usvědčovali černochy. Stejně tomu bylo i ve Fullerově případu.