Článek
Souběh milostné aféry a diskreditace citlivých služebních informací stál v roce 2012 za nečekaným pádem Petraeuse, stále považovaného za jednoho z nejlepších amerických vojevůdců své generace. Ten si vysloužil ostruhy především v Iráku.
„Jsou vysoce tajné, některé z nich,“ odpověděl v roce 2011 generál atraktivní téměř o 20 let mladší bývalé zpravodajské armádní důstojnici Paule Broadwellové, která ho o zápisky požádala. Ještě jako velitel v Afghánistánu si ji vybral jako autorku svého životopisu.
Šlo o strategii, špionáž i jména důstojníků
Tři týdny nato jí Petraeus e-mailem sdělil, že souhlasí, a předal jí své zápisky, označované jako „černé knihy“, citoval deník The New York Times ze soudního spisu. Mezi oběma se vyvinul milostný vztah.
Zápisky obsahovaly ručně psané postřehy o oficiálních setkáních, o válečné strategii, zpravodajských záležitostech, i jména důstojníků působících v utajení. Dost na to, aby to zajímalo vyšetřovatele FBI, která však o tom v té době neměla ani tušení.
Jak to často bývá, pomohla jí náhoda. Na FBI se totiž v květnu 2012 obrátila Petraeusova známá z Floridy, kde v letech 2008–10 stál v čele velitelství CENTCOM. Jill Kellyová si stěžovala, že neustále dostává anonymní výhrůžné e-maily. Stopa vedla k Broadwellové, jež mylně považovala Kellyovou za sokyni v lásce s generálem.
Z e-mailů se vyšetřovatelé dozvěděli i o tom, že Petraeus Broadwellové půjčil své tajné zápisky, načež si generál přitížil tvrzením, že se ničeho takového nedopustil. Podle FBI tím úmyslně lhal, což zvýšilo sázku.
Z nevěry generál vyvodil závěr a tři dny po znovuzvolení prezidenta Baracka Obamy v listopadu 2012 odstoupil z čela tajné služby CIA. Jeho trestní stíhání se však vleklo až doteď, což kritizovali politici obou stran.
Nadále si ho považují Obama i obě strany
Petraeus, známý tím, jak je přísný sám na sebe a jak si každé ráno dává během pořádně „do těla“, totiž ani po svém poklesku neupadl do zatracení. Obě strany si ho nadále považují a během vyšetřování své osoby radil Bílému domu o Iráku i v otázkách terorismu.
„Doufám, že v době vážných bezpečnostních výzev ve světě bude generál Petraeus dále vynikajícím způsobem sloužit naší zemi tak jako během své skvělé kariéry,“ řekl v úterý republikánský senátor John McCain.
I v nejistotě o svou budoucnost generál přednášel o svých zkušenostech z Iráku, kde jeho taktika vedla v roce 2007 k vytlačení al-Kajdá a zmírnění sektářského násilí, a o zkušenostech z Afghánistánu (2010–11).
Jeho působení v CIA mělo, pravda, jepičí život (2011–12), ale po rezignaci zakotvil v jedné z nejbohatších newyorských investičních firem Kohlberg Kravis Roberts, takže existenční problémy nemá.
Dohoda o přiznání s ministerstvem spravedlnosti ušetří Petraeuse zahanbujícího soudního procesu, během něhož by se ve spojitosti s vyzrazením služebních důvěrností veřejně probíraly podrobnosti jeho milostného románku.
Média si ale všímají toho, že na rozdíl od něj stihly vládní činitele, kteří se podělili s novináři o citlivé informace, daleko tvrdší tresty.
Nebyl prvním |
---|
1998 |
Bývalý ředitel CIA John Deutsch (1995–96) přišel o bezpečnostní prověrku. Když byl ve funkci, měl v domácím laptopu informace tajné služby. |
2005 |
Exporadci prezidenta pro národní bezpečnost Samuelu Bergerovi vyměřil soud dva roky podmínky a pokutu 50 tisíc dolarů za odcizení dokumentů o terorismu z Národního archívu. |
2008 |
Ministr spravedlnosti Antonio Gonzales byl napomenut za to, že si odnesl domů údaje o činnosti tajné služby NSA. |