Článek
Pentagon svou zprávu zveřejnil po první návštěvě nového ministra spravedlnosti Erika Holdera v zařízení, kde je většina z asi 240 lidí zadržována bez obvinění.
Podmínky na Guantánamu sice podle zprávy neodporují pravidlům Ženevské úmluvy, avšak vězni by měli být více v kontaktu a mít možnost se vzájemně myšlenkově stimulovat nebo modlit.
Oznámení je dalším krokem směřujícím k úplnému uzavření věznice do jednoho roku, které minulý měsíc nařídil prezident Barack Obama. Mezitím byly na Guantánamu pozastaveny všechny soudy.
"Mučili mě," řekl poslední z propuštěných
Spojené státy v současnosti vyjednávají s množstvím zemí včetně členských států Evropské unie o možném předání zadržovaných. Věznici zřízenou v lednu 2002 v průběhu roků opustilo na 500 vězňů. Posledním a zároveň prvním od příchodu Obamy do Bílého domu se v pondělí stal třicetiletý Etiopan s povolení k pobytu ve Velké Británii Binyam Mohamed.
Mohamed v pondělí odpoledne přistál na vojenském letišti Northolt v Londýně. Stanici BBC řekl, že byl na Guantánamu mučen. Zdůraznil, že po zatčení se na špatném zacházení s ním podíleli i členové britských tajných služeb.
Američané údajně muže zadrželi v Pákistánu. Na Guantánamu držel nějaký čas protestní hladovku. Obvinění z napojení na teroristy z al-Kajdy byl zbaven loni v říjnu.