Článek
Zmíněný plán vyvolává vzpomínku na slova amerického ministra obrany Roberta Gatese z minulého měsíce. Tehdy Gates prohlásil, že nepřinese-li nynější bezpečnostní akce v Iráku v dohledné době pozitivní výsledky, přikročí USA k náhradnímu plánu, jehož součástí by byl přesun vojsk "mimo dosah nebezpečí a škod".
Nová strategie je prý v rané fázi a zčásti čerpá ze zkušeností USA z občanské války v Salvadoru z 80. let. USA tehdy poskytovaly vojenské poradce silám tamní pravice.
Nejmenovaný vysoce postavený zdroj Pentagonu listu k situaci v Iráku řekl: "Tato část světa je alergická na přítomnost zahraničních armád. Lze tam působit relativně krátkou dobu. Snaha ovlivnit tamní události s pomocí velkého amerického kontingentu nakonec dospěje k bodu, který znamená vlastní porážku."
Pentagon je ve vztahu k dalšímu působení Američanů v Iráku rozštěpen. Někteří podporují názory velitele amerických sil v zemi, generála Davida H. Petraeuse, který obhajuje posílení amerických oddílu v Iráku. Další skupina ale přitakává slovům vysloužilého vojenského velitele USA pro Střední východ, generála Johna P. Abizaida, jenž upřednostňuje brzký odchod Američanů z Iráku a předání veškeré zodpovědnosti iráckým bezpečnostním silám.
V Iráku nyní působí přes 130 000 amerických vojáků.