Hlavní obsah

Peníze a letenka. Trump zkouší přesvědčit migranty k dobrovolnému odjezdu

3:21
3:21

Poslechněte si tento článek

Americký prezident Donald Trump během úterního rozhovoru oznámil, že plánuje spustit program dobrovolných deportací. Pokud by se nelegální migranti rozhodli z USA odejít, vláda jim zaplatí letenky a na cestu dostanou „finanční výslužku“, píše agentura Reuters. Tito lidé by nečelili sankcím v podobě pokut, trvalých zákazů vstupu a do Spojených států by se mohli vrátit.

Foto: Manuel Balce Ceneta, ČTK/AP

Prezident Donald Trump

Článek

„Dáme jim nějaké peníze a letenku a pak s nimi budeme pracovat. Pokud jsou dobří, pokud je chceme zpět, budeme s nimi v kontaktu, abychom je získali zpět co nejrychleji,“ popsal Trump podle agentury Reuters.

Ti, kteří se rozhodnout pro dobrovolnou deportaci, nahlásí se prostřednictvím aplikace CBP Home. Ti, kteří nebudou na tuto nabídku reflektovat, riskují trvalý zákaz vstupu do USA a pokutu až do výše 5000 dolarů (110 tisíc korun) a pronásledování imigračního úřadu.

Trump při nástupu do prezidentského úřadu slíbil, že ze Spojených států deportuje rekordní počet nelegálních migrantů.

Využívá k tomu všech prostředků a ironií je, že si za vlastní vzal ostře kritizovaný návrh republikánského politika Mitta Romneyho (bývalý guvernér státu Massachusetts a později senátor za stát Utah) na dobrovolné deportace z roku 2012. Tehdy na tomto návrhu nenechal nit suchou a mluvil o něm jako o „šíleném a podlém návrhu“, připomíná deník The Times od India.

Stačilo pár let a nyní je to „trhák“, který provází velkolepá reklama, v níž nechybějí zprávy ve španělštině, videa s ministryní vnitřní bezpečnosti Kristi Noemovou, která tlačí na migranty heslem „teď nebo nikdy“. „Pokud odejdeš teď, můžeš se vrátit,“ říká ministryně a pokračuje: „Pokud to neuděláte, najdeme vás a už se nikdy nevrátíte.“

Jestliže migrant překročí povolenou délku pobytu poté, co obdrží příkaz k vyhoštění, čelí pokutě ve výši až 998 dolarů (22 tisíc korun) denně.

Tlak na deportování migrantů ale komplikuje život americkým farmářům. Více než polovinu pracovníků v zemědělství ve Spojených státech tvoří přistěhovalci a zhruba 43 procent z nich jsou nelegální migranti. Mnozí z nich se v blízkosti farem usadili a v případě deportací se nemají kam vrátit, varuje průzkum Národní zemědělské statistické služby.

Farmáři se obávají, že pokud nastanou hromadné deportace, přijdou o zaměstnance, které ale Američané rozhodně nenahradí, protože nejsou ochotni přijmout fyzicky náročné práce na farmách, hlavně ty, které se týkají sklizně ovoce a zeleniny. V posledních letech navíc výrazně klesl počet nových přistěhovalců, kteří přicházejí do USA, aby v zemědělství pracovali.

Mnozí farmáři čelí velkému nedostatku pracovních sil, což jim komplikuje nejen chod farem, ale i rozšíření provozů. Ti, kteří zbyli, rychle stárnou, což znamená, že nedostatek se pravděpodobně zhorší, až budou odcházet do penzí, upozorňuje web New American Economy.

Související témata:

Výběr článků

Načítám