Článek
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se už několik měsíců snaží prosadit balík zahraniční pomoci, který v současnosti počítá s přibližně 61 miliardami dolarů na vojenskou a ekonomickou pomoc Ukrajině a partnerům v regionu. Schválení brání americké vnitropolitické spory – návrh prošel Senátem, republikánské vedení Sněmovny reprezentantů ho však zatím blokovalo. Hlasování Sněmovny je nyní plánováno na sobotu.
„Všichni doufáme, že zákon bude v sobotu schválen. Americkou podporu Ukrajině nejde nahradit,“ řekl Pavel, podle kterého se Evropa snaží svůj díl pomoci pro Kyjev navyšovat a přijmout větší část odpovědnosti. „Spojené státy ale stále poskytují nejméně 50 procent pomoci,“ dodal prezident.
„Ukrajina je stejně důležitá pro Evropu, jako je pro Spojené státy i celý svět. Nejde jen o obranu svrchovaného státu a jeho území, ale o princip. Ty jsou pro Spojené státy stejně významné jako pro nás. Pokud Rusko na Ukrajině uspěje, celá severoatlantická komunita přijde o důvěru, protože hovoříme o hodnotách, ale neděláme nic pro to, abychom je ochránili,“ uvedl Pavel. Ruskou invazi na Ukrajinu proto podle něj pozorně sleduje Čína, kterou zajímá reakce Západu.
Johnson chce o pomoci Izraeli a Ukrajině hlasovat odděleně
Amanpourová se v rozhovoru zajímala i o návštěvu českého premiéra Petra Fialy ve Spojených státech, kde se ministerský předseda sešel mimo jiné s Bidenem a o zmíněném balíčku pro Kyjev jednal s představiteli Kongresu.
Český premiér podle Pavla americkému prezidentovi i zákonodárcům přednesl české argumenty pro schválení pomoci. „Žádné sliby ale samozřejmě nedostal, protože to nejde,“ uvedl prezident.