Článek
Na místo, kde ponorka přerušila s okolním světem kontakt a odkud bylo slyšet bouchání v pravidelném odstupu 30 minut, byla dodána záchranná a pátrací zařízení z USA, Kanady, Británie a Francie.
Expedice měla na palubě kyslík na 96 hodin. Dojít by měl ve čtvrtek kolem poledne středoevropského času. Jak dlouho posádce však vydrží, záleží na tom, jak moc se bude pětice lidí s ním snažit šetřit. Třeba tak, že omezí svou aktivitu na minimum.
Na místo míří na dálku ovládané podmořské ponorky schopné se ponořit do hloubky 6 km, protože vrak Titaniku leží v hloubce skoro 3800 metrů. Americké námořnictvo na místo vyslalo zařízení pro vyzvedávání těžkých předmětů Fadoss.
Počasí by případnému vyzvednuté nemělo bránit, protože vítr dosahuje rychlosti jen 17 uzlů (31,5 km/h) s nárazy 23 uzlů (42,5 km/h), uvedl list The Guardian. Vlny mají být malé.
Good news! Conditions ok for #Titan search & rescue, winds currently 17 kt NNW gusting to 23kts with low seas & swell #Atalante #Titanichttps://t.co/jVqaUabEpd
— Ben John (@benjohn65) June 22, 2023
I kdyby se miniponorku podařilo lokalizovat, její vyzvednutí by bylo extrémně obtížné, varoval bývalý americký ponorkový velitel David Marquet.
Upozornil, že pro úspěšnou záchrannou operaci by byla potřeba dálkově ovládaná podmořská plavidla schopná se ponořit až do takové hloubky, aby záchranáři viděli situaci na místě, kde je ponorka. Musí totiž dobře lokalizovat i případné překážky, než by se připojila lana, která by ponorku vyprostila.
This is why the #Oceangate Titan submersible search is so difficult. The depth of the ocean is staggering pic.twitter.com/Jiz6dCtDGg
— Tom Munns (@TomMunns1) June 21, 2023