Hlavní obsah

Papež požádal o odpuštění za prohřešky církve vůči indiánům

La Paz

Papež František požádal ve čtvrtek během návštěvy Bolívie o odpuštění za prohřešky, jichž se v minulosti katolická církev dopustila na jihoamerických domorodcích. V jedné z nejdelších řečí od nástupu pontifikátu, která byla podle agentury Reuters nebývale emotivní, rovněž kritizoval přístup vyspělého světa k chudým zemím, nazval jej novým kolonialismem a vyzval ke změně tohoto způsobu smýšlení.

Foto: Alessandro Bianchi, Reuters

Papež František

Článek

"Pokorně žádám o odpuštění, nejen za prohřešky samotné církve, ale i za zločiny spáchané na domorodých obyvatelích během takzvaného dobývání Ameriky," prohlásil František před aplaudujícím davem během světového setkání hnutí reprezentujících chudé lidi, jehož se zúčastnil v bolivijském Santa Cruzu. Papež uznal, že "ve jménu Boha" byly na domorodcích spáchány těžké hříchy.

Někdejší argentinský arcibiskup zmínil, že se za tato pochybení omluvili již latinskoameričtí duchovní. V roce 1992 se za "bolest a utrpení" domorodých obyvatel Latinské Ameriky omluvila i tehdejší hlava katolické církve Jan Pavel II.

Kritika nového kolonialismu

František, který je znám jako zapálený zastánce chudých a lidí z okraje společnosti, si získal přítomné i tvrdou kritikou současného ekonomického řádu, který podle něho nedbá na strádající lidi ani ničení přírody, ale je zaměřen čistě na maximalizaci zisku. "Nebojme se to říci: chceme změnu, opravdovou změnu, strukturální změnu," prohlásil papež, jehož předřečníkem byl levicový prezident země Evo Morales, který měl na bundě našitý portrét radikálního revolucionáře Che Guevary.

Současný "nový kolonialismus", který zhoršuje postavení chudých, na sebe podle Františka bere například podobu úvěrových společností, dohod o volném obchodu či přísných úsporných opatření, která "vždy utáhnou opasek pracujícím a chudým".

Na předchozí mši v Santa Cruzu papež před stovkami tisíc věřících odrazoval od konzumního způsobu života, který podle něho jen buduje překážky mezi lidmi. František, který je od neděle na týdenní cestě po Jižní Americe, před třemi dny sloužil před více než milionem lidí mši v ekvádorské metropoli Quito, kde vyzval k většímu prokazování lidskosti a respektu k rozmanitosti a označil za příčinu válek a násilností individualismus.

Související téma:

Foto: Alessandro Bianchi , Reuters

Papež František

V pátek František svou návštěvu Bolívie ukončí a zamíří do Paraguaye.

Související témata:

Související články

Papež dal Putinovi anděla míru

K vyvinutí „upřímného a velkého úsilí“ o mír na Ukrajině vyzval při středečním setkání ve Vatikánu ruského prezidenta Vladimira Putina papež František. Šéfovi...

Papež s Čechy litoval Husovy smrti

Papež František v pondělí u příležitosti 600. výročí smrti Jana Husa ve Vatikánu přijal zástupce českých křesťanských církví. Ve své řeči pak znovu vyjádřil...

Výběr článků

Načítám