Článek
Mossack Fonseca uvedla, že se v kauze stala obětí kybernetického útoku a že jí vznikly „nenapravitelné škody”. Za ty podle ní může poničení pověsti, odříznutí od finančních zdrojů a neregulérní jednání některých panamských úřadů.
Přes 40 let existující firma dodala, že od vypuknutí skandálu v dubnu 2016 již uzavřela řadu kanceláří po celém světě. Snížila také počet zaměstnanců z 600 na méně než 50.
Kancelář založili a jako hlavní společníci v ní působili německý právník Jürgen Mossack a jeho panamský partner Ramón Fonseca. Počátkem loňského roku byli oba obviněni z praní peněz v souvislosti s největším korupčním skandálem posledních desetiletí v Brazílii.
Firmu využívali i vrcholní politici
Z dokumentů Mossack Fonseca zveřejněných světovými médii vyplynulo, že firma pomáhala svým klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nezákonné činnosti. Dokumenty se týkají 214 000 subjektů z 200 zemí světa.
Po těchto odhaleních rezignovali islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson a španělský ministr průmyslu José Manuel Soria. Služeb Mossack Fonseca využívali také lidé z blízkosti ruského prezidenta Vladimira Putina, ukrajinského prezidenta Petra Porošenka nebo argentinské hlavy státu Mauricia Macriho. [celá zpráva]
V kauze figurovali i fotbalista Barcelony Lionel Messi či španělský režisér Pedro Almodóvar. [celá zpráva]
Negativní publicita kolem kauzy a hrozba, že se ocitne na mezinárodní černé listině jako nespolupracující daňový ráj, přiměly Panamu k podepsání mezinárodní daňové dohody.