Článek
Mulino řekl, že původně se v dokumentu počítalo s tím, že memorandum s Čínou bude obnoveno během roku či dvou. Nyní se středoamerická země rozhodla jej neobnovit a možná z něj zkusí v předstihu vycouvat.
„Prozkoumáme možnost předčasného ukončení,“ oznámil podle agentury Reuters Mulino po setkání s Rubiem.
Jednání s Rubiem označil Mulino za „pozitivní“. „Není pochyb o tom, že průplav bude dál spravován naší zemí… Nemám pocit, že v tuto chvíli existuje jakákoliv hrozba pro tuto dohodu a její platnost, nebo dokonce hrozba využití vojenské síly k získání kanálu (Spojenými státy),“ uvedl Mulino. „Myslím, že tato návštěva otevírá dveře k budování nových vztahů… a ke snaze co nejvíce zvýšit americké investice v Panamě,“ řekl k Rubiově návštěvě.
USA pohrozily Panamě kvůli údajnému čínskému vlivu na průplav
Panamská vládní agentura Správa panamského průplavu (ACP) v neděli Rubiovi sdělila, že bude spolupracovat s americkým námořnictvem na „optimalizaci priority tranzitu jeho lodí“ přes tuto mezioceánskou cestu.
Původní memorandum s Čínou za Panamu podepsala ještě předchozí administrativa Juana Carlose Varely. Od té doby bylo dvakrát obnoveno, naposledy v roce 2023. Samotný dokument neobsahuje nic příliš konkrétního, mluví v obecné rovině o prohlubování spolupráce obou zemí.
Trump, který dříve nevyloučil převzetí Panamského kanálu za použití síly, si opakovaně stěžuje na přílišný vliv Číny v oblasti kanálu, který USA před 100 lety postavily a měly ve správě do konce roku 1999, kdy ji převzala Panama.
„Spojené státy nemohou dovolit a nedovolí čínské komunistické straně, aby pokračovala v získávání vlivu kolem Panamského průplavu,“ varoval Rubio.
Panamská vláda opakovaně popřela, že by se na provozu průplavu podíleli Číňané. Nad dvěma přístavy u Panamského průplavu má kontrolu společnost Panama Ports, která je dceřinou firmou společnosti CK Hutchison Holdings Ltd. hongkongského miliardáře Li Ka-shinga. Panamské úřady v ní minulý měsíc zahájily audit s cílem zjistit, zda se veřejné zdroje využívají efektivně a transparentně. Hongkong je sice čínský, ale má vlastní měnu i právní systém.
Demonstranti pálili americké vlajky
Panamský průplav, který byl otevřen v roce 1914 a je důležitou dopravní tepnou mezi Atlantským a Tichým oceánem, vybudovaly Spojené státy. V roce 1977 souhlasily s jeho předáním Panamě od 31. prosince 1999. USA ale mají dál právo vojenské ochrany průplavu a přednost pro válečné lodě. Podle Trumpa čínský vliv v Panamském průplavu ohrožuje neutralitu této vodní cesty, která je jednou z podmínek americko-panamské smlouvy z roku 1977.
Proti návštěvě šéfa americké diplomacie v panamské metropoli v neděli protestovalo několik stovek lidí, kteří podle agentury AP nesli panamské vlajky a někteří pálili fotky Trumpa a Rubia. Křičeli při tom „Rubio pryč z Panamy“ či „Ať žije národní suverenita“.
Šéf americké diplomacie v Panamě zahájil svou první zahraniční cestu. Jeho cesta pokračuje návštěvou Salvadoru a pak má jednat v Kostarice, Guatemale a Dominikánské republice. Hlavním tématem jeho jednání v těchto zemích bude zřejmě migrace a deportace lidí, kteří jsou v USA nelegálně. K zastavení migračních vln v minulosti pomáhaly Spojené státy financováním projektů, z nichž velká část zřejmě nyní skončí poté, co Trumpova vláda oznámila, zatím dočasné, zmrazení zahraniční pomoci.