Článek
Kilmar Abrego Garcia žil ve Spojených státech od roku 2011. V zemi se podle Reuters oženil s Američankou, s níž vychovává jednoho potomka a dvě děti z manželčina předchozího svazku.
V roce 2019 mu imigrační soudce sice zamítl žádost o azyl, ale udělil mu ochranu před deportací do Salvadoru. Tam mu podle soudu hrozí pronásledování místními gangy, napsala agentura AP. Navzdory tomu byl Garcia letos 12. března zatčen imigračními úředníky a několik dnů nato deportován do Salvadoru do vězení s nejpřísnějším režimem.

Proti tomu se odvolala jeho rodina a 4. dubna rozhodla soudkyně Paula Xinisová, že Trumpova administrativa musí zajistit jeho návrat do Spojených států. Bílý dům v návaznosti na verdikt uznal, že Garcia byl deportován omylem, ale zároveň ho označil za člena gangu Mara Salvatrucha (MS-13). Právníci devětadvacetiletého Salvadorce ale toto obvinění odmítají, muž nebyl nikdy obžalován ze žádného trestného činu.
Minulý týden Trumpova administrativa požádala nejvyšší soud o zablokování předchozího verdiktu. Nejvyšší soud však vládě nařídil „uskutečnit a usnadnit“ Garciův návrat do Spojených států.
Trumpova vláda se v únoru dohodla se salvadorským autoritářským prezidentem Nayibem Bukelem, že úřady této středoamerické země za peníze z Washingtonu umístí ve svých věznicích deportované zločince z USA. První takovou skupinou bylo téměř 300 lidí, včetně Salvadorců a více než dvou stovek Venezuelanů, které americká vláda označila za členy gangu Tren de Aragua. Právníci a příbuzní mnohých z nich ale takové obvinění odmítají.
Trumpova vláda k deportacím do Salvadoru využila zákon o nepřátelských cizincích z roku 1798, který takový krok umožňuje v době války a v případě osob ohrožujících bezpečnost země, aniž by jim musel být zaručen spravedlivý proces. Naposledy byl tento zákon použit za druhé světové války. Americký odvolací soud minulý měsíc deportace na základě tohoto zákona dočasně zablokoval, soudní spor ale pokračuje