Článek
Stoupenci nového zákona tvrdí, že popravy pomocí uzavřených komor, do kterých je vpouštěn plynný dusík, jsou "humánní a bezbolestnou metodou" a nevyžadují žádné odborné lékařské znalosti.
Alternativou k "plynové komoře" je nasazení speciální masky odsouzenci. V obou případech je kyslík postupně nahrazován dusíkem, takže dochází k hypoxii, ztrátě vědomí a následné smrti.
Kritici naopak poukazují na to, že tato metoda není vyzkoušená a neexistují zprávy o tom, že by se k popravám lidí někdy plynný dusík používal.
Kontroverzní popravy injekcemi
Ve státě Oklahoma jsou v současnosti popravy vězňů pozastaveny, protože nejvyšší soud rozhoduje o tom, zda je nynější způsob popravování pomocí injekcí naplněných smrtící směsí tří látek v souladu s ústavou.
Trest smrti se v USA pořád těší silné podpoře veřejnosti, vyvstaly však pochybnosti o metodě poprav, zejména těch prováděných vpravením smrtící látky do těla odsouzeného.
V Oklahomě vzbudila před rokem rozruch poprava Claytona Locketta, který po injekci trpěl křečemi, zatínal zuby a až po 40 minutách od zahájení popravy zemřel na infarkt.
Záložní možnost
"Podporuji tuto politiku (poprav plynným dusíkem) a domnívám se, že absolutní trest musí být vykonáván efektivně a bez krutostí," uvedla guvernérka Fallinová v prohlášení. "Zákon, který jsem podepsala, dává státu Oklahoma další možnost výkonu trestu smrti, která splňuje normy," dodala.
Podle nového zákona zůstane první volbou při popravách smrtící injekce a dusík bude první záložní metodou před elektrickým křeslem, které se v tomto státě nepoužívá od roku 1966, a popravou zastřelením.
Americké státy, které k popravám vyžívají smrtící látky, nahrazují doposud užívané směsi novými přípravky. Důvodem je postoj velkých výrobců léčiv, především z Evropy, kteří se zavázali neposkytovat americkým věznicím látky, které mají být použity k usmrcování odsouzenců. Zmíněné látky především utlumí dýchací systém a zastaví činnost srdce.