Článek
Hormonální terapii povolilo vojenské nápravné zařízení ve Fort Leavenworthu ve státu Kansas, kde si Manningová svůj trest odpykává, údajně již 5. února. Léčba umožní změnu pohlaví z mužského na ženské. Již loni v dubnu soud povolil Bradleymu Manningovi změnu jména na Chelsea Elisabeth.
Soud v srpnu 2013 shledal Manninga vinným, že serveru WikiLeaks poskytl v letech 2009 a 2010 přes 700 000 utajovaných dokumentů amerického ministerstva zahraničí a Pentagonu. Voják byl obžalován z dvacítky trestných činů, za které mu hrozilo až 90 let vězení. Unikl ale obvinění z napomáhání nepříteli, a vyhnul se tím doživotí bez možnosti předčasného propuštění. O podmínečné propuštění může požádat po vypršení třetiny trestu.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Podle žádosti, kterou právníci 26leté Manningové vyplnili loni v září, existovalo prý v případě, že hormonální léčba nebude povolena, vysoké riziko, že odsouzená spáchá sebevraždu.
Manningová už několikrát vyjádřila naději, že její případ povede k tomu, že armáda a další instituce uznají potřeby transsexuálů, včetně potřeby specializované lékařské péče.
Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat.