Článek
Organizátoři i policie potvrdili, že se podařilo překonat loňský rekord, kdy se pochodu účastnilo na 2,5 miliónu lidí. Průvod přitom začínal v roce 1997 jako malá soukromá akce. Letošní pochod měl také poprvé ve svých dějinách požehnání od úřadů. K účastníkům promluvil mimo jiné starosta Sao Paula Gilberto Kassab nebo brazilská ministryně cestovního ruchu Marta Suplicyová, která řekla: "Tohle je ten největší průvod na světě. Naše město znovu ukazuje, že má respekt vůči odlišnosti."
Ulicemi Sao Paula se valil pestrobarevný lidský had. Účastníci v kostýmech a maskách tančili na elektronickou hudbu. Foto: REUTERS/Paulo Whitaker
V původu jelo také 23 alegorických vozů a aut s hudebními aparaturami, které byly ozdobené duhovými vlajkami - symbolem homosexuálů. Foto: REUTERS/Paulo Whitaker
Mnoho účastníků mělo pestré kostýmy. Foto ČTK/AP
Osmadvacetiletý mechanik Sebastiao Pereira Rodrigues, který po Paulistově třídě prošel oblečený v krátkých kožených kalhotách a přiléhavém purpurovém tričku, uvedl: "V atmosféře, jaká panuje zde, nacházíme sílu říct společnosti, že bychom neměli být diskriminováni kvůli naší sexuální orientaci."
Do Sao Paula se sjeli homosexuálové z celé Brazílie. Foto ČTK/AP
Vidět však byla i radikálnější hesla upomínající na skutečnost, že homosexuálové jsou diskriminováni. Podle pořadatelů bylo jen v Brazílii v letech 1980 až 2006 zavražděno na 2680 homosexuálů, většinou kvůli jejich odlišné sexuální orientaci.
Mnozí účastníci byla oblečeni jako kněží. Foto ČTK/AP
Papež Benedikt XVI. se v při své letošní návštěvě Brazílie tvrdě postavil proti homosexualitě a zdůrazňoval hodnoty tradiční rodiny. I v jednom ze států katolické Brazílii jsou už povoleny civilní svazky osob stejného pohlaví a několik států se veřejně postavilo proti diskriminaci lidí s odlišnou sexuální orientací.