Hlavní obsah

Obránci životního prostředí jsou ve Střední Americe vražděni za tichého přihlížení vlád

Střední Amerika je pro aktivisty a obránce životního prostředí i domorodých kmenů nejnebezpečnější krajinou. Jen od začátku roku zde byly zavražděny nebo jsou pohřešovány přes dvě desítky osob. Vládní ochrana je nedostatečná.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Podle nejnovějšího průzkumu serveru The Guardian byly ve Střední Americe od začátku roku zavražděny či pohřešovány nejméně dvě desítky lidí, kteří se v těchto oblastech zabývají především těžebním průmyslem, jeho následkům a ochranou práv domorodých kmenů.

„Všichni příliš dobře víme, že většina zločinů a útoků na obránce životního prostředí zůstává z velké části nepotrestána, zanechává oběti a jejich rodiny ve velké tísni a vysílá zprávu, že některé životy mají menší cenu než ekonomický zisk,“ uvedl pro The Guardian Michel Forst, zpravodaj OSN pro životní prostředí.

V jednotlivých zemích Střední Ameriky se konkrétní represe sice liší, ale beztrestnost, korupce a organizovaný zločin zůstávají pro tento region typické.

V Brazílii vyhnali ilegální těžaře, kteří v Amazonii devastovali prales i domorodce

Zahraniční

Středoamerické vlády během covidové pandemie umožnily expanzi těžebního průmyslu do míst, kde ohrožuje domorodé komunity i obyvatele menších měst a vesnic, kteří jsou závislí na přírodních zdrojích.

Beztrestnost, korupce a organizovaný zločin

V tomto případě nepomohou obyvatelům ani některá ústavou zaručená práva. Ta totiž mohou být pozastavena vyhlášením výjimečného stavu, což středoamerické státy pravidelně dělají.

Například v Hondurasu momentálně násilí eskaluje bez omezení. Vláda tvrdí, že pracuje na dlouhodobém řešení a první honduraská prezidentka v historii Xiomara Castrová tento týden prodloužila výjimečný stav.

V Mexiku v tomto roce násilí propuklo 1. ledna, kdy byl ve svém domě zastřelen obránce práv Remigio de la Cruz, vůdce domorodého kmenu Amuzgo. Byl několik let aktivním členem organizace „La Nación Amuzga“, která sdružuje pět obcí domorodé komunity.

Obyvatelé chtěli, aby se stal městským komisařem, ovšem loni v prosinci svému knězi řekl, že je mu vyhrožováno. V místním médiu Tlachinollan jej popisovali jako velmi spravedlivého vůdce a vypichovali jeho oddanost lidem.

O pár dnů později byli uneseni právník v oblasti lidských práv Ricardo Lagunes Gasca a domorodý vůdce Antonio Díaz Valencia. Naposledy byli viděni po schůzce aktivistů proti těžbě.

Příbuzní po zmizení upozornili na těžební společnost Ternium a sdíleli své podezření. Oba jsou stále nezvěstní a jejich rodiny odsuzují mexické úřady pro nedostatečnou snahu.

„Čísla jsou skandální, vlády musí přijmout důslednější a důslednější opatření, která by zastavila vzestupnou křivku násilí. To má zastrašit obránce, aby se vzdali a opustili svou zemi a komunitu,“ řekl The Guardian Édgar Cortez z Mexického institutu lidí.

Krvavé bitky, rabování. Peru zachvátily ostré protesty kvůli drahým palivům

Amerika

Výběr článků

Načítám