Článek
Prezident ve svém proslovu ocenil práci policie, naslouchat je podle něj ale třeba i lidem, kteří se účastní demonstrací proti policejnímu násilí vůči menšinám.
„Lidi, kteří protestují proti policejnímu násilí vůči menšinám, nelze jednoduše odsoudit jako potížisty,” řekl Obama. Vztahy mezi příslušníky různých ras v USA se za jeho života sice výrazně zlepšily, žádný jedinec ani instituce ale podle něj nejsou imunní vůči rasovým předsudkům.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Rozdělení americké společnosti ale podle Obamy není zdaleka tak velké, jak by události posledních dnů mohly naznačovat.
V proslovu prezident ocenil také práci policie. "V okamžiku, kdy si obléknou uniformu, odpověděli ano na otázku, jestli dají v sázku vlastní život," řekl.
S Obamou a jeho manželkou Michelle do Dallasu přiletěl i viceprezident Joe Biden s chotí Jill, texaský senátor a neúspěšný uchazeč o republikánskou nominaci do boje o křeslo v Bílém domě Ted Cruz a šéfka demokratických poslanců Nancy Pelosiová.
Pět židlí ozdobených americkou vlajkou a policejní čepicí zůstalo po celou dobu ceremonie prázdných.
Střelbě Micaha Johnsona minulý čtvrtek podlehlo pět policistů, dalších devět lidí včetně sedmi policistů utrpělo zranění. Johnsona policie během následné akce zabila pomocí robota s výbušninou.