Článek
Někdejší Trumpův bezpečnostní poradce Flynn v pátek přiznal, že vyšetřovatelům podával lživé informace o svých stycích s bývalým ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. [celá zpráva]
Vyšetřovatelé FBI uvedli, že o své konverzaci s Kisljakem Flynn hovořil s „předními činiteli” Trumpova týmu, kteří připravovali přechod nového prezidenta do Bílého domu. Jejich jména Federální úřad pro vyšetřování (FBI) novinářům neprozradil.
Dva členové Trumpova týmu ale agentuře AP pod podmínkou anonymity řekli, že jedním z „vysoce postavených činitelů” zmíněných v soudním spisu, který se týká Flynnova případu, je McFarlandová.
Ta prý s Flynnem diskutovala o tom, co má Flynn říci ruským vládním činitelům k sankcím, které loni bývalý prezident Barack Obama vyhlásil proti Rusku. Flynn měl podle instrukcí velvyslanci Kisljakovi sdělit, že Trumpův štáb si nepřeje, aby Rusko v reakci na sankce dál zvyšovalo napětí ve vztazích s USA.
Schůzky s ruským velvyslancem
Flynn hovořil s Kisljakem 29. prosince a o výsledku podrobně informoval „vysoce postaveného činitele” Trumpova týmu, podle AP tedy Farlandovou. Ruský velvyslanec potvrdil, že reakce Moskvy na sankce vyhlášené Obamou bude zdrženlivá. Při lednovém výslechu v FBI Flynn tvrdil, že si nic z rozhovoru nepamatuje, a debatu o sankcích popřel.
Flynn se podle protokolu FBI s Kisljakem spojil už 22. prosince, aby s ním promluvil o blížícím se hlasování v Radě bezpečnosti OSN o izraelských osadách na okupovaných územích. K tomuto kontaktu s ruským velvyslancem podle AP vyzval Flynna Trumpův zeť Jared Kushner.
Ze soudních spisů tak vyplývá, že vysocí členové Trumpova týmu, včetně Kushnera a McFarlandové, v týdnech před Trumpovou inaugurací dobře věděli o Flynnových stycích s ruskými činiteli, napsala agentura AP.